Przekazanie na własne potrzeby samochodu osobowego, od którego podatnikowi nie przysługiwało w ogóle prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie podlega VAT (zob. art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Skoro zatem czynność ta nie będzie dostawą towaru (samochodu osobowego), to w takim przypadku nie będzie można uznać podatnika przekazującego taki samochód osobowy na własne potrzeby za podatnika dokonującego dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, mimo iż samochód ten jest towarem podlegającym opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. ?W konsekwencji przekazanie tego samochodu osobowego, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, na cele osobiste podatnika, nie wpłynie na utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego (interpretacja Izby Skarbowej ?w Bydgoszczy z 11 stycznia 2011 r., ITPP1/443-1262b/?12/MN; interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie ?z 10 lutego 2011 r., IPPP2/?443-874/10-2/JW; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 14 grudnia 2011 r., IBPP3/443-1038/11/PH).
Przykład
Pan Jędrzej korzystający ze zwolnienia podmiotowego ?w VAT 14 stycznia 2014 r. przekazał z majątku firmowego do majątku osobistego na potrzeby osobiste samochód osobowy nabyty w październiku 2013 r. Samochód został nabyty bez VAT (od osoby prywatnej). Przekazanie na potrzeby osobiste tego samochodu nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przekazując ten samochód na swoje cele osobiste, pan Jędrzej nie traci prawa do zwolnienia podmiotowego. I to nawet ?w sytuacji, gdyby samochód osobowy nie był jego środkiem trwałym czy też gdyby spełniał definicje nowego środka transportu.
Jeżeli jednak przy nabyciu (wytworzeniu lub imporcie) samochodu osobowego podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia chociażby części podatku naliczonego, to jego nieodpłatne przekazanie (m.in. na własne cele osobiste) będzie podlegać VAT na podstawie art. 7 ?ust. 2 ustawy o VAT. W takim przypadku podatnik ?w związku z nieodpłatnym przekazaniem samochodu osobowego utraci prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, chyba że (od 1 stycznia 2014 r.) przedmiotem nieodpłatnej dostawy będzie samochód osobowy zaliczony do środków trwałych podatnika i samochód ten nie będzie już nowym środkiem transportu.