Zmiany w strukturze JPK_FA mają charakter precyzujący. Do najważniejszych z nich w stosunku do poprzedniej wersji należy zaliczyć:

- modyfikację pola „OkresFAKorygowanej" z wymagalnego na opcjonalny,

- w polu P_12 uzupełnienie listy stawek o elementy „4" – stawka 4%, „np"– niepodlegające opodatkowaniu, „oo"-odwrotne obciążenie,

- usunięcie w polu RodzajFaktury z listy rozwijalnej oznaczenia „POZ-pozostałe".

Czytaj także: Bliski koniec deklaracji VAT. Zastąpi je nowy plik JPK

Bez zmian pozostało, że struktura JPK_FA dotyczy tylko faktur sprzedażowych.

W przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ordynacji podatkowej (tj. w strukturze JPK). Organ wskazuje przy tym rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą (art. 193a § 1 ordynacji podatkowej).

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego (przez bezpośredni eksport danych), który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. JPK posiada układ i format (schemat XML), który umożliwia jego łatwe przetwarzanie.

JPK na żądanie obejmuje m.in. strukturę faktury VAT, tzn. JPK_FA.

Od 1 lipca 2019 r. zacznie obowiązywać nowa wersja struktury JPK_FA, tj. JPK_FA(2).

Broszura Ministerstwa Finansów

Resort finansów opublikował na stronie internetowej MF broszurę informacyjna dotyczącej tej struktury – Broszura_JPK_FA(2). (https://www.gov.pl/documents/2034621/2182793/Broszura_JPK_FA%282%29.pdf/bd2b4ca8-8efe-facb-ec9f-aa4c66ac68e1).

Jak wynika z tej broszury „Jeżeli organ podatkowy, w toku postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej zażąda od ciebie przekazania jednej/kilku z ww. struktur, będziesz miał nie mniej niż 3 dni na udostępnienie struktur JPK. W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) możesz zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu, który jest wyznaczony w wezwaniu. Pozwoli ci to na uniknięcie konsekwencji w przypadku niedostarczenia plików w wyznaczonym terminie. (...) Możesz je przekazać np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych lub za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej.(...). Jeśli w nieuzasadniony sposób odmawiasz udostępnienia struktur JPK, możesz zostać ukarany karą porządkową w wysokości do 2800 zł".

Tylko dokumenty sprzedaży

Struktura JPK_FA(2) zawiera szczegółowe dane dotyczące faktur VAT.

Obejmuje ona wyłącznie faktury sprzedaży. Rodzaje faktur raportowanych w strukturze JPK_FA są określone przez przepisy. Chodzi m.in. o: faktury VAT, faktury VAT korygujące, faktury VAT dokumentujące otrzymanie zapłaty, a także faktury wystawione na podstawie przepisów wydanych na podstawie upoważnienia zawartego w art.106o ustawy o VAT, tj. w rozporządzeniu ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (DzU z 2013 r., poz. 1485).

Ważne! W strukturze tej nie są raportowane faktury VAT_RR czy inne dowody sprzedaży określone w ordynacji podatkowej (rachunki). Należy jednak mieć na uwadze, że ustawa o VAT nie wymaga, aby faktura zawierała wyraz „faktura", a zatem o tym, czy dany dokument jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT czy rachunkiem w rozumieniu ordynacji podatkowej decyduje jego treść, a nie nazwa.

Sekcje danych

Struktura JPK_FA składa się z następujących sekcji danych:

1. Nagłówek — dane dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (cel złożenia, okres, którego dotyczy),

2. Podmiot1 — dane identyfikujące podmiot przekazujący JPK (NIP, REGON, nazwę podmiotu oraz dane adresowe),

3. Faktura — dane syntetyczne dotyczące danej faktury,

4. FakturaCtrl — sumy kontrolne dla danych syntetycznych faktur z sekcji Faktura,

5. StawkiPodatku — informacje dotyczące stosowanych stawek,

6. FakturaWiersz — dane analityczne z poziomu pojedynczego wiersza faktury,

7. FakturaWierszCtrl — sumy kontrolne dla danych analitycznych poszczególnych wierszy faktur z sekcji FakturaWiersz.

Ustrukturyzowane faktury elektroniczne

Faktura to dokument w formie papierowej lub elektronicznej, który zawiera dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (zob. art. 2 pkt 31 ustawy o VAT).

Fakturą jest także ustrukturyzowana faktura elektroniczna, o której mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (DzU

z 2018 r., poz. 2191), gdyż – jak wynika z tej definicji – należy przez nią rozumieć spełniającą wymagania umożliwiające przesyłanie

za pośrednictwem platformy fakturę elektroniczną, o której mowa

w art. 2 pkt 32 ustawy o VAT. Zatem także ustrukturyzowane faktury elektroniczne są objęte strukturą JPK_FA.

Urzędowe wyjaśnienia

- Co zrobić, gdy program do wystawiania faktur nie tworzy pliku JPK_FA?

Jeśli faktury wystawiane są za pomocą programu komputerowego, w tym również za pomocą arkusza kalkulacyjnego, powinien on również wytwarzać plik JPK_FA. Jeśli program nie ma takiej funkcji, to powinien zostać zaktualizowany. Należy jednak zaznaczyć, że ani ordynacja podatkowa, ani inne ustawy nie wprowadzają obowiązku wystawiania faktur za pomocą programów komputerowych.

- Czy struktura JPK_FA jest przeznaczona również dla faktur zakupowych, czy jedynie dla faktur wystawianych przez podmiot sporządzający JPK?

Struktura JPK_FA, w wyniku uwag zgłaszanych na etapie wdrożenia, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, służy do raportowania wyłącznie faktur sprzedaży.

- Czy w przypadku funkcjonowania odrębnych systemów informatycznych do generowania faktur można wysłać informacje zawarte w więcej niż jednym pliku JPK_FA?

Tak, można przygotować i przekazać pliki JPK_FA osobno z każdego systemu.

- Według jakich kryteriów organ podatkowy będzie żądać przesłania pliku JPK_FA: daty wystawienia, sprzedaży, obowiązku VAT, waluty, odbiorcy? Czy okres, którego będzie dotyczył plik, będzie zawsze okresem miesięcznym, czy może być dowolny?

Organ podatkowy będzie żądał przekazania pliku JPK_FA, co do zasady, według zakresu kontroli oraz kryteriów dostępnych w systemie fakturującym, np. data wystawienia, sprzedaży, obowiązku VAT, wg waluty czy kontrahenta. Okres, którego będzie dotyczył plik, również będzie uzależniony od okresu objętego kontrolą.

- Czy plik JPK_FA ma się uzgadniać z deklaracją VAT, księgami rachunkowymi, czy innymi zestawieniami?

Plik JPK_FA nie musi się uzgadniać z deklaracją VAT. Natomiast faktury, które są zawarte w pliku, powinny znaleźć odzwierciedlenie w zapisach ksiąg podatkowych i ewidencji.

- W jakich pozycjach w strukturze JPK_FA należy wykazać takie transakcje jak: eksport towarów, WDT, odwrotne obciążenie i transakcje niepodlegające opodatkowaniu?

W strukturze JPK_FA, transakcje eksportu towarów oraz WDT należy wykazać w polu P_13_6. Procedurę odwrotnego obciążenia, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy VAT, należy ująć w polach P_13_4 i P_14_4. Natomiast transakcje dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju należy ująć w polach P_13_5 i P_14_5, przy czym w tych przypadkach pola P_14_4 i P_14_5 należy wypełnić wartościami zerowymi.

- W jaki sposób zaprezentować w strukturze JPK_FA faktury walutowe? Faktury walutowe przygotowywane są w plikach odrębnie dla każdej waluty.

W sekcji FakturaWiersz (pola P_9A i P_11) należy ująć dane w walucie obcej, natomiast w sekcji Faktura (pola P_13 – P_15) należy ująć dane w złotych. W pliku JPK_FA wartości walutowe trzeba przeliczać na złote zgodnie z zasadami określonymi w art. 31a ustawy o VAT. W nagłówku pliku w elemencie „DomyślnyKodWaluty" wskazuje się odpowiedni kod waluty obcej.

- Czy w przypadku wystawiania faktur w imieniu dostawcy – faktury zakupu selfbillingowe powinny być one ujmowane pliku JPK_FA wystawcy? Czy jednak plik JPK_FA dotyczy tylko sprzedaży własnej?

W pliku JPK_FA raportowane są wyłącznie faktury sprzedaży podatnika, do którego zostało skierowane żądanie przekazania tych faktur. Faktury wystawione za pomocą programów komputerowych w imieniu innego podatnika VAT (tzw. samofakturowanie) powinny być dostępne i przekazane w formie pliku JPK_ FA temu podatnikowi, jeśli organ podatkowy zwróci się do niego z żądaniem dostarczenia jego faktur sprzedaży.

- Jaką stawkę VAT należy wskazać w polu P_12 (część FakturaWiersz) dla transakcji odwrotnego obciążenia, tzn. dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy VAT (pole P_13_4 w części Faktura), a także dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju (pole P_13_5 w części Faktura)?

W części FakturaWiersz: – dla transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy VAT, w elemencie P_12 należy wykazać „oo". Natomiast dla transakcji dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju w elemencie P_12 należy wykazać „np".

- W jaki sposób zaprezentować numery faktur korygowanych, jeśli korekta dotyczy dużej liczby tych faktur?

W przypadku dużej liczby faktur korygowanych możliwe jest podanie numeru wewnętrznego dowodu zbiorczego, na podstawie którego będzie możliwe ustalenie numerów wszystkich faktur korygowanych. Może to być załącznik do faktury, który generowany jest poza systemem. Dokument taki powinien być dostępny na potrzeby czynności sprawdzających, postępowania lub kontroli podatkowej.

- Na której wersji struktury będą raportowane faktury za okres sprzed 1 lipca 2019 r.?

Od 1 lipca 2019 r. faktury wystawione przed tą datą będą raportowane według wersji struktury JPK_FA(2).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 193a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 900 ze zm.)

ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2174 ze zm.)

Ustrukturyzowane faktury elektroniczne też są objęte strukturą JPK_FA

Faktura to dokument w formie papierowej lub elektronicznej, który zawiera dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (zob. art. 2 pkt 31 ustawy o VAT). Fakturą jest także ustrukturyzowana faktura elektroniczna, o której mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (DzU z 2018 r., poz. 2191), gdyż – jak wynika z tej definicji – należy przez nią rozumieć spełniającą wymagania umożliwiające przesyłanie za pośrednictwem platformy fakturę elektroniczną, o której mowa w art. 2 pkt 32 ustawy o VAT. Zatem także ustrukturyzowane faktury elektroniczne są objęte strukturą JPK_FA.