Stało się tak w związku z obowiązującą od 1 stycznia obszerną nowelizacją ustawy o VAT i zmianą ustawowej podstawy do wydania rozporządzeń.

Część przepisów wykonawczych ujęto w, obowiązującym również od początku roku, rozporządzeniu w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług.

Tak jak poprzednio, w wypadku usług międzynarodowego transportu osób lub towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT, za miejsce świadczenia takich usług uważa się terytorium Polski.

Określono także warunki zwrotu podatku zapłaconego od importu, gdy towar jest następnie wywożony poza terytorium Unii Europejskiej. Może do tego dojść w związku z jego reklamacją albo gdy towar podlega procedurom celnym tzw. uszlachetniania czynnego (tj. przerobu i wywozu). Podobnie jak dotychczas, właściwy urząd skarbowy ma obowiązek dokonać takiego zwrotu w ciągu 45 dni od dnia otrzymania wniosku.

Osobne reguły przewidziano w rozporządzeniu dotyczą przypadków zwrotu VAT naliczonego, gdy podatnik kupuje towary i usługi ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, otrzymanej np. od rządów innych krajów.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 16 grudnia 2013 r. DzU z 30 grudnia, poz. 1656