Spółka może zmienić rok podatkowy na inny niż kalendarzowy pod warunkiem, że taka klauzula znajdzie się w umowie (statucie) spółki, a urząd skarbowy otrzyma stosowne zawiadomienie w tej sprawie w ustawowo wskazanym terminie. W przeciwnym razie brak zawiadomienia będzie skutkować tym, że rok podatkowy nie zostanie zmieniony.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy (a więc okres pełnych 12 miesięcy), chyba że podatnik postanowi inaczej. Postanowienie takie może się znaleźć w statucie (umowie) spółki albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników. W takiej sytuacji podatnik ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wtedy rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.

W terminie 30 dni

Urząd należy zawiadomić najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Jeśli natomiast dany podmiot gospodarczy nie był dotychczas podatnikiem, to takiego zawiadomienia powinien dokonać w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Dowolny sposób

Ustawodawca nie określił sposobu i formy zawiadomienia. Pozostawił to decyzji podatnika. Można więc stwierdzić, że dopuszczalna jest każda forma, z której skorzysta podatnik, byleby tylko można było z niej wnioskować, że wolą strony jest przyjęcie innego roku podatkowego niż rok kalendarzowy (wyrok NSA Oddział Zamiejscowy w Gdańsku z 8 września 1999 r., I SA/Gd 1572/97).

W razie podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Jeśli podatnik podejmie po raz pierwszy działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybierze rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, to pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Przykład

Pierwszy rok podatkowy spółki ABC trwał od dnia uzyskania przez spółkę osobowości prawnej, tj. od 9 października 2013 r. Z akt rejestrowych spółki wynika, że umowa spółki ABC wraz z innymi dokumentami rejestracyjnymi została 22 listopada 2013 r. złożona w urzędzie skarbowym. 29 listopada 2013 r. spółka złożyła w urzędzie skarbowym zawiadomienie, z którego wynika, że zgodnie z umową spółki rokiem podatkowym spółki jest okres od 1 lutego do 31 stycznia. Spółka ABC zgłosiła wybór roku podatkowego innego niż kalendarzowy z naruszeniem 30-dniowego terminu. Termin ten upłynął 8 listopada 2013 r., a spółka zawiadomiła właściwy urząd skarbowy o wyborze innego niż kalendarzowy r oku podatkowego 29 listopada 2013 r. Wybór spółki co do pierwszego roku podatkowego innego niż kalendarzowy nie wywiera więc skutków prawnopodatkowych.

Ramy czasowe

W przypadku zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Jednak okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Podatnik może za rok podatkowy przyjąć inny okres niż rok kalendarzowy, jednak nie może on być dłuższy niż 12 miesięcy (wyrok NSA w Krakowie z 16 marca 2001 r., I SA/Kr 207/99).

W przypadku spółek do zmiany roku podatkowego z roku kalendarzowego na inny oraz zmiany z roku kalendarzowego innego niż kalendarzowy na rok kalendarzowy niezbędna jest odpowiednia zmiana w umowie spół ki (wyrok WSA w Warszawie z 21 czerwca 2011 r., III SA/Wa 2498/10).

Przykład

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością XYZ z siedzibą w Nowym Sączu została kupiona przez inną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością EFG z siedzibą w Myślenicach. Rok podatkowy spółki XYZ pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Z kolei EFG sp. z o.o. ma rok podatkowy różny od roku kalendarzowego. W takiej sytuacji zmiana może przebiegać w dwóch kierunkach:

Obowiązki podatnika

Jeśli podatnik wybierze inny rok podatkowy niż kalendarzowy, to powinien wypełnić obowiązki nałożone na niego przez ustawodawcę, czyli:

Zawiadomienie o zmianie roku podatkowego powinno zostać podpisane przez osobę/osoby uprawnione do reprezentowania firmy. Może to być prezes zarządu albo prezes wspólnie z inną osobą uprawnioną do składania odpowiednich oświadczeń.

Wzór zawiadomienia o zmianie roku podatkowego

Ostrowiec Świętokrzyski,

12 grudnia 2013 r.

„Barometr" Sp. z .o.o.

ul. Powstańców Śląskich 11/2

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

NIP 635-24-41-771

Regon 550311677

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w Ostrowcu Świętokrzyskim

ul. Polna 11

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Zawiadomienie o zmianie roku podatkowego

Stosownie do art. 8 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r.  o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.), zawiadamiam o zmianie roku podatkowego. Uprzednio przyjęto rok podatkowy jako rok kalendarzowy. Aktualnie spółka wybiera rok podatkowy trwający od 1 lutego do 31 stycznia. Powyższe potwierdza umowa spółki. Obecnie trwający rok podatkowy skończy się zatem 31 grudnia 2013 r. Natomiast kolejny rok podatkowy będzie trwał od 1 stycznia 2014 r. do 31 stycznia 2015 r.

Mieczysław Morawski

Prezes zarządu

Załącznik:

- umowa spółki „Barometr" Sp. z .o.o.