Dziś wchodzi w życie pakiet przepisów służących poprawie współpracy władz skarbowych Polski i innych krajów UE w ściąganiu podatków. Chodzi tu zarówno o podatki należne polskiemu budżetowi od zagranicznych podmiotów, jak i te, które są należne innym państwom członkowskim UE.

Taka międzynarodowa pomoc będzie uruchamiana, jeśli kwota należności przekroczy 1,5 tys. euro.

Dodatkowym warunkiem wszczęcia procedury pomocy jest to, by w dniu sporządzenia pierwszego wniosku o udzielenie pomocy nie upłynęło pięć lat, licząc od dnia upływu terminu płatności należności skarbowych.

Uchwalona 11 października ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych wprowadza do polskich przepisów unijną dyrektywę 2010/24/UE dotyczącą współpracy organów skarbowych krajów europejskich. Na wymianie informacji ma skorzystać nie tylko budżet państwa, ale także np. urzędy miejskie, do których wpływają podatki lokalne. Dzięki tym przepisom będzie też można dochodzić opłat administracyjnych, grzywien związanych z zaległymi należnościami pieniężnymi.

W jednym z rozporządzeń wydanych na podstawie ustawy minister finansów wyznaczył organ skarbowy, który będzie się zajmował koordynacją współpracy z zagranicznymi organami podatkowymi jako Centralne Biuro Łącznikowe. Jego funkcję ma pełnić Izba Skarbowa w Poznaniu.

Osobne rozporządzenie określa sposób sporządzania wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw UE, formularzy służących do powiadomienia i jednolitych tytułów wykonawczych. Wnioski te mają być sporządzane z użyciem specjalnej elektronicznej aplikacji.

—roch

podstawa prawna: ustawa z 11 października i dwa rozporządzenia z 6 listopada 2013 r. DzU z 6 i 7 listopada, poz. 1289, 1295, 1296