Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził, że podatnik wykorzystujący w firmie wygrany na loterii pojazd może rozliczyć koszty uzyskania przychodu przez odpisy amortyzacyjne (sygn. ITPB1/415-938/13/PSZ).
Z pytaniem zwrócił się właściciel firmy budowlano-remontowej, odprowadzający podatek liniowy. W zorganizowanej przez bank loterii promocyjnej wygrał samochód o wartości ponad 70 tys. zł brutto. Zgodnie z regulaminem loterii, podatki z tytułu otrzymanej nagrody obciążają nagradzanego jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą.
We wniosku o wydanie interpretacji podatnik przestawił pogląd o możliwości rozliczenia kosztów związanych z utratą w czasie wartości przez wygraną.
Nie znajduje zastosowania, w opinii budowlańca, wyłączenie z kosztów opisane w art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszt uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych nabytych nieodpłatnie, jeżeli nie powoduje ono powstania przychodu, dochód z tego tytułu jest zwolniony z PIT albo zaniechano od niego poboru podatku.
Właściciel firmy stwierdził, że skoro z wygraną wiązała się konieczność zapłaty podatku, będzie mógł w przyszłości pomniejszać przychód o wartość odpisów amortyzacyjnych.
Izba skarbowa potwierdziła jego wykładnię przywołanego powyżej wyjątku od zaliczania wydatku do kosztów. – Z przepisu tego wynika, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych nieodpłatnie mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w sytuacji, gdy nabycie takiego środka trwałego stanowi dla podatnika przychód z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyjaśnił organ.
– Skoro samochód otrzymany jako nagroda rzeczowa jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, był kompletny i zdatny do użytku a przewidywany okres jego używania jest dłuższy niż rok, to spełnia on warunki uznania za środek trwały może i zostać ujęty w ewidencji środków trwałych– uznała bydgoska izba skarbowa.
—Mateusz Maj