Źródła przychodu należy upatrywać w zgodzie na wykorzystywanie chronionego prawem wizerunku sportowca. Nawet jeśli podpisze on umowę jako przedsiębiorca, nie może na zasadach przewidzianych dla firm rozliczyć podatku.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. interpretacji IPTPB1/ 415-473/13-2/MAP).

Pytanie pochodziło od siatkarza, zarejestrowanego przedsiębiorcy, podatnika VAT. W ramach prowadzonej działalności, obok kontraktu dotyczącego gry, siatkarz zawarł z klubem umowę o świadczenie usług reklamowych. Za usługi podatnik otrzymuje wynagrodzenie zdefiniowane jako kwota netto, od której powinien naliczać należny VAT. Podkreślił, że w zakresie usług reklamowych ponosi nieograniczoną odpowiedzialność zarówno wobec klubu, jak i sponsorów i reklamodawców, za ich rezultat i sposób wykonywania. Na nim spoczywa też ryzyko gospodarcze. Klub traktuje wypłacane wynagrodzenie jako przychody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej. Sportowiec osobiście opłaca składkę na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną oraz zaliczkę na PIT.

Podatnik przedstawił kilka przykładów interpretacji potwierdzającej jego stanowisko. Zgodnie z ustawową definicją pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, w tym usługowa,  prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł przychodów.

Za działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli odpowiedzialność wobec osób trzecich za ich rezultat ponosi zlecający te czynności, są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego, lub wykonujący nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

- Skoro źródła powstania przychodu po stronie wnioskodawcy upatrywać należy w jego rozpoznawalnym wizerunku, na którego utrwalanie i rozpowszechnianie wyraził on zgodę (...) to przychody uzyskiwane z tego tytułu stanowić będą dla Wnioskodawcy przychody z praw majątkowych- stwierdziła izba.

W konsekwencji, zdaniem organu, wynagrodzenia z odrębnego źródła przychodów, jakim są prawa majątkowe, nie można traktować jako przychodu z działalności gospodarczej.

- Podkreślić należy, że odmienne rozstrzygnięcia organów podatkowych dokonane nawet w analogicznych sprawach nie mogą stanowić podstawy do żądania wydania takiej samej interpretacji w sprawie Wnioskodawcy, jeśli stoi temu na przeszkodzie treść przepisów prawa- wyjaśnił organ.