Izba Skarbowa w Łodzi potwierdziła, że prawo do odliczenia VAT przechodzi na następców prawnych (numer interpretacji: IPTPP4/443 -358/13-2/OS).

Z wnioskiem o interpretację wystąpili synowie zmarłego przedsiębiorcy. Odziedziczyli po nim firmę i założyli spółkę cywilną, żeby kontynuować działalność. Z ostatniej złożonej przez zmarłego deklaracji VAT-7 wynika, że miał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Jak ją rozliczyć?

Spadkobiercy uważają, że mogą ją wykazać w składanej już przez siebie deklaracji. Mają też prawo do wystąpienia o zwrot nadwyżki.

Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Powołała się na art. 97 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym spadkobiercy przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli zaś przysługiwały mu prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności.

Zdaniem izby skarbowej uprawnienie do uwzględnienia w swoim rozliczeniu nadwyżki VAT jest prawem majątkowym, gdyż może mieć ono wpływ na obiektywnie postrzeganą ekonomiczną kondycję podatnika, poprzez zmniejszenie ewentualnego zobowiązania. Zmniejszenie to następuje po skorzystaniu z fundamentalnego dla czynnych podatników prawa do odliczenia VAT naliczonego.  Reasumując, spadkobiercy mogą rozliczyć nadwyżkę podatku naliczonego po zmarłym przedsiębiorcy w składanej za pierwszy miesiąc (albo kwartał) deklaracji.