Zwyczajowe ugoszczenie akcjonariuszy nie wiąże się z reprezentacją firmy, ale z jej codziennym funkcjonowaniem. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Łodzi – jednakże dopiero po korzystnym dla spółki wyroku sądowym.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka akcyjna działająca w sektorze energetycznym. Poniosła ona spore koszty organizacji walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Były to m.in. opłaty notarialne (za sporządzenie protokołu w formie aktu notarialnego i poświadczenie pełnomocnictw osób biorących udział w zgromadzeniu), wydatki na obsługę informatyczną, usługi gastronomiczne (drobny, zwyczajowo przyjęty poczęstunek) i transportowe, wynajem sali, obowiązki informacyjne (ogłoszenia w prasie oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Jej zdaniem może te wydatki odliczyć od przychodów, wynikają bowiem z obowiązków nałożonych przepisami. Przykładowo, art. 395 kodeksu spółek handlowych mówi o okresowym zwoływaniu zgromadzenia, art. 402 o zamieszczaniu ogłoszeń o jego terminie, a art. 406 5 o konieczności zapewnienia obsługi informatycznej, jeżeli statut dopuszcza udział z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Można odliczyć od przychodu wydatki na wykonanie ustawowych obowiązków

Są to tzw. koszty funkcjonowania osoby prawnej, nierozerwalnie związane z działalnością jej organów, w tym walnego zgromadzenia. Służą one zabezpieczeniu źródła przychodów, jest więc spełniona przesłanka z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Argumenty te nie przekonały jednak fiskusa, sprawa trafiła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten stanął po stronie spółki, wytykając skarbówce błędy w interpretacji.

Podkreślił m.in., że wydatki na usługi gastronomiczne nie są kosztami reprezentacji. Wiąże się ona bowiem z tworzeniem wizerunku przedsiębiorstwa na zewnątrz i utrzymywaniem dobrych relacji z kontrahentami.

W tej sprawie wydatki nie zostały poczynione w związku z kontaktami z kontrahentami, ale miały na celu sfinansowanie poczęstunku dla akcjonariuszy. Należy to do powszechnie obowiązujących kanonów kultury, mogą więc zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Związana oceną sądu Izba Skarbowa przyznała rację spółce i zgodziła się na odliczenie poczynionych przez nią wydatków. Przypomniała, że zakaz odliczania kosztów reprezentacji znajduje się w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Wymienia on wydatki na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów (w tym alkoholowych). Jak jednak wynika z orzecznictwa, reprezentacja oznacza „przedstawicielstwo, występowanie w czyimś imieniu, w czyimś interesie". Odnosi się to do kontaktów z innymi podmiotami. W analizowanej sprawie wydatki były przeznaczone na sfinansowanie poczęstunku dla akcjonariuszy spółki, nie mają więc charakteru kosztów reprezentacji.

numer interpretacji: IPTPB3/423-142/ 12-11/13-S/IR