Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji wydanej na wniosek spółki z o.o. (IPPB2/415-415/13-2/AK).
Udziałowcy, w związku z planami przekształcenia w spółkę akcyjną, planowali podwyższenie kapitału zakładowego. Operacja miała się odbyć przez przeniesienie na kapitał zakładowy środków zgromadzonych na kapitale zapasowym. Powstały one w związku z tym, że niektórzy wspólnicy objęli udziały za wpłaty przewyższające ich wartość nominalną.
Agio, czyli nadwyżka wartości wkładów wniesionych przez wspólników ponad wartość nominalną objętych udziałów, została zaksięgowana na kapitale zapasowym. Udziałowcami spółki są wyłącznie osoby fizyczne, podatnicy PIT.
Środki zgromadzone na kapitale zapasowym, wpłacone przez udziałowców, w tym scenariuszu zostałyby wykorzystane w celu powiększenia wartości nominalnej udziałów wszystkich wspólników.
Spółka zapytała, czy w związku z przesunięciem majątku zgromadzonego na kapitale zapasowym, powstałego z agio, na kapitał zakładowy, będzie musiała pobrać 19-proc. zryczałtowany PIT od osiągnięcia przez wspólników zysków z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jej zdaniem przepisy nie nakazują opodatkowania takiej operacji, co jest zresztą zrozumiałe, bo rzeczywista, rynkowa, wartość udziałów przypadających wspólnikom się nie zmieni w wyniku przeksięgowania środków z jednego kapitału na inny.
Fiskus był innego zdania. Izba skarbowa odwołała się do art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany, w tym także przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej. Organ nie zgodził się ze spółką, że dotyczy to wyłącznie zysków wypracowanych przez osobę prawną i niewypłaconych w formie dywidendy.
Nie jest istotne źródło finansowania dochodu podatnika z tytułu posiadanego przez niego udziału w osobie prawnej. Znaczenie ma natomiast to, że dochód ten ma swoje źródło w samym fakcie bycia właścicielem udziału w osobie prawnej, a więc wynika z samego faktu posiadania udziału danej spółki – uznała izba.