Stan faktyczny
Wnioskodawca – osoba fizyczna – planuje w przyszłości przekształcić spółkę partnerską w komandytowo–akcyjną (SKA). W nowej spółce ma posiadać status zarówno komplementariusza, jak i akcjonariusza. Podatnik zapytał, czy dochód z tytułu dywidendy w SKA podlega opodatkowaniu po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o jej wypłacie oraz zatwierdzeniu przez komplementariuszy, tj. w momencie, kiedy przychód będzie należny.
Fiskus odpowiedział, że wnioskodawca, który jest jednocześnie komplementariuszem oraz akcjonariuszem w SKA, powinien ustalać przychód na podstawie prowadzonych przez nią ksiąg, stosownie do jego udziału w zysku, zarówno w części przypadającej na niego, jako na komplementariusza, jak i akcjonariusza. W konsekwencji od dochodu uzyskanego z tego tytułu będzie musiał odprowadzać w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.
Z tytułu uczestnictwa w SKA podatnik uzyska przychód z działalności gospodarczej, który powinien rozpoznawać w momencie, gdy stanie się on należny. A następuje to w momencie uzyskania przychodu przez spółkę z tytułu przeprowadzenia poszczególnych transakcji gospodarczych w trakcie roku podatkowego.
Rozstrzygnięcie
Spór trafił na wokandę, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę podatnika. Odwołując się do orzecznictwa NSA przypomniał, że przychodem należnym z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej w przypadku akcjonariusza, będącego osobą fizyczną, będzie dywidenda. Tym samym będzie ona stanowić przychód z działalności gospodarczej, ale należny dopiero w momencie jej faktycznego otrzymania.
Sąd uznał, że nie ma podstawy do różnicowania obowiązków podatkowych akcjonariusza będącego jednocześnie komplementariuszem. Jako komplementariusz osoba taka z uzyskanego dochodu rozliczać się będzie według takich samych zasad jak pozostali komplementariusze, a z uzyskanego dochodu z tytułu dywidendy – jak pozostali akcjonariusze. Łączenie w SKA obu funkcji nie modyfikuje obowiązku podatkowego akcjonariusza. Obowiązek odprowadzenia zaliczki na PIT powstanie dopiero w dacie powstania przychodu tj. wypłaty dywidendy.
Wyrok WSA w Gliwicach z 2 lipca 2013 r., (I SA/Gl 1238/12)
.
—oprac. Aleksandra Tarka
Zdaniem eksperta
Jarosław Ziobrowski, adwokat WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.k.
Linia orzecznictwa sądów administracyjnych dotycząca zasad opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez akcjonariusza SKA nie była jednolita. Pomimo że prawidłowa interpretacja przepisów podatkowych w tym zakresie była dla podatników korzystna, to organy podatkowe miały podejście wyłącznie profiskalne. Wyrok WSA w Gliwicach wpisuje się w ostatnią korzystną dla podatników linię orzecznictwa wyznaczoną przez dwie uchwały NSA (z 16 stycznia 2012 r., II FPS 1/11 i z 20 maja 2013 r., II FPS 6/12). Wyrok należy ocenić pozytywnie. Jak słusznie zauważył sąd, skoro nie ma podstaw do różnicowania obowiązków podatkowych akcjonariusza będącego osobą prawną i akcjonariusza będącego osobą fizyczną, to tym bardziej nie ma podstawy do różnicowania obowiązków podatkowych akcjonariusza będącego jednocześnie komplementariuszem. Akcjonariusz będący komplementariuszem nie uzyska innego świadczenia z tytułu akcjonariatu, jak dywidendę. To oznacza, że obowiązek podatkowy powstanie u niego z datą jej wypłaty. Interpretacja organu podatkowego, że otrzymujący świadczenie akcjonariusz będący również komplementariuszem, obciążony byłby innymi obowiązkami podatkowymi, niż inni akcjonariusze, jest nieprawidłowa. Jeżeli MF złoży skargę kasacyjną od tego orzeczenia, przy obecnej linii NSA na pewno podzieli stanowisko WSA w Gliwicach. Ewentualne złożenie skargi kasacyjnej niepotrzebnie przedłuży proces uchylenia zaskarżonej interpretacji.