- Czy organ podatkowy może wykorzystać księgi zlikwidowanej spółki w innym toczącym się postępowaniu? – pyta czytelnik.

Brak jest podstaw, by organ podatkowy podejmował czynności wobec zlikwidowanego podmiotu. Trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, czy są podstawy, by księgi zlikwidowanej spółki mogły służyć jako dowód w innym toczącym się postępowaniu.

Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki zostają oddane na przechowanie osobie wskazanej w umowie spółki lub w uchwale wspólników. Jeżeli brak jest zapisu w tej sprawie w tych dokumentach, to przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy (art. 288 § 3 k.s.h.).

Ponadto w art. 76 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości wskazano, że o miejscu przechowywania likwidator informuje właściwy sąd rejestrowy oraz urząd skarbowy. Art. 86 ordynacji podatkowej stanowi zaś, że w razie likwidacji lub rozwiązania osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej podmiot dokonujący jej likwidacji lub rozwiązania zawiadamia pisemnie właściwy organ podatkowy, nie później niż w ostatnim dniu istnienia tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem.

Przepisy te nie zabraniają, aby osobą przechowującą dokumenty po likwidacji spółki była na przykład dowolna osoba fizyczna. Nie stawiają też wymagań co do jej miejsca zamieszkania, w tym nie wymagają, aby osoba lub jednostka, która będzie przechowywała zbiory jednostki zlikwidowanej, miała miejsce zamieszkania czy siedzibę na terytorium kraju.

Reklama
Reklama

Organ podatkowy, który chce dokonać krzyżowej kontroli faktur w zlikwidowanej spółce, nie może skorzystać z instytucji czynności sprawdzających w zlikwidowanej spółce. Nie ma bowiem strony, u której można by je było przeprowadzić.

Organ podatkowy mógłby ewentualnie próbować zastosować art. 198 w związku z art. 292 o.p., który nakazuje osobie trzeciej okazać dowód będący w jej posiadaniu w celu poddania go oględzinom. Problem powstanie wtedy, gdy księgi oddane na przechowanie znajdują się na terenie działania (właściwości miejscowej) innego organu podatkowego. Ordynacja podatkowa nie przewiduje bowiem możliwości dokonania oględzin w ramach pomocy prawnej. Innym rozwiązaniem dla organów podatkowych mogłoby być wszczęcie postępowania karnego skarbowego.

Osoba, która przyjęła księgi na przechowanie, ma wtedy obowiązek wydać je w związku z toczącym się postępowaniem karnym lub karnym skarbowym (art. 217 kodeksu postępowania karnego), gdyż mogą stanowić dowód w tych postępowaniach. Ocenie organu prowadzącego kontrolę podatkową (czy skarbową) u kontrahenta zlikwidowanej spółki będą podlegały dokumenty, w tym faktury pozyskane w wyżej wskazany sposób, jako że ordynacja podatkowa nie wprowadziła zamkniętego katalogu dowodów.

—Jacek Obidowski radca prawny, doradca podatkowy, współpracownik Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa