Jak odliczać VAT od ładowania samochodu elektrycznego

Spółka doliczy tylko 50 proc. podatku naliczonego od zakupu stacji dokującej, gdy samochód jest wykorzystywany także do celów prywatnych.

Publikacja: 05.06.2019 06:20

Jak odliczać VAT od ładowania samochodu elektrycznego

Foto: Fotolia.com

- Spółka (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie działalnością opodatkowaną VAT. Ostatnio kupiła samochód osobowy o napędzie elektrycznym, który jest. środkiem trwałym i będzie wykorzystywany do tzw. działalności mieszanej. Spółka nie prowadzi zatem ewidencji przebiegu pojazdu oraz nie składała informacji VAT-26. Ze względu na problem z siecią ładowania w Polsce, spółka nabyła stację ładowania pojazdów elektrycznych, która została ulokowana na jego terenie. Obecnie stacja ładowania służy jednemu pojazdowi, jednak planowany jest zakup kolejnych aut z silnikiem elektrycznym, przeznaczonych dla pracowników działu handlowego. W związku z tym spółka wyodrębnią osobny podlicznik dla prądu pobieranego przez tę stację. Czy w opisanej sytuacji odliczenie VAT od udokumentowanych fakturami: wydatków na energię elektryczną wykorzystywaną jako napęd tego samochodu oraz na nabycie stacji ładowania podlega limitowi 50 proc. odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT?  – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Podatki
Kantyna dla pracowników daje prawo do odliczenia VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
Bój o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10