Aktualizacja: 05.06.2019 06:20 Publikacja: 05.06.2019 06:20
Foto: Fotolia.com
- Spółka (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie działalnością opodatkowaną VAT. Ostatnio kupiła samochód osobowy o napędzie elektrycznym, który jest. środkiem trwałym i będzie wykorzystywany do tzw. działalności mieszanej. Spółka nie prowadzi zatem ewidencji przebiegu pojazdu oraz nie składała informacji VAT-26. Ze względu na problem z siecią ładowania w Polsce, spółka nabyła stację ładowania pojazdów elektrycznych, która została ulokowana na jego terenie. Obecnie stacja ładowania służy jednemu pojazdowi, jednak planowany jest zakup kolejnych aut z silnikiem elektrycznym, przeznaczonych dla pracowników działu handlowego. W związku z tym spółka wyodrębnią osobny podlicznik dla prądu pobieranego przez tę stację. Czy w opisanej sytuacji odliczenie VAT od udokumentowanych fakturami: wydatków na energię elektryczną wykorzystywaną jako napęd tego samochodu oraz na nabycie stacji ładowania podlega limitowi 50 proc. odliczenia podatku VAT na podstawie art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Czy udzielanie prostych wyjaśnień dotyczących podatków powinno być zastrzeżone dla doradców podatkowych? Biura rachunkowe chcą zmiany przepisów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Co do zasady zwrot VAT powinien nastąpić w ciągu 60 dni od dnia złożenia przez podatnika pliku JPK. Niemniej, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin.
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Jeśli podatnik przed upływem terminu przedawnienia składa korektę deklaracji, w której wykazuje zwrot VAT, to uznanie, że fiskus musi go dokonać, byłoby absurdalne.
Upływ przedawnienia nie wyklucza postępowania i wypowiedzenia się przez fiskusa co do zasadności skorygowania deklaracji i wykazania zwrotu VAT.
Fiskus może przedłużyć termin zwrot VAT, ale musi przy tym respektować zasady neutralności oraz proporcjonalności. Weryfikacja ma być prowadzona w rozsądnym czasie i nie może być traktowana jako blankietowe opóźnianie realizacji praw podatnika.
Skarbówka powinna zwrócić nadpłacony podatek przedsiębiorcy, który w sprzedaży konsumenckiej stosował zawyżoną stawkę VAT.
Fiskus nie może odmawiać zwrotu nadpłaconego VAT przedsiębiorcy, który w sprzedaży konsumenckiej stosował za wysoką stawkę podatku.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że fiskus musi zwrócić nadpłacony VAT przedsiębiorcy, który opodatkował usługę, choć powinna być zwolniona z podatku – mówi Tomasz Wagner, doradca podatkowy, partner w EY.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas