Dwie bardzo podobne nowelizacje rozporządzeń ministra finansów są aktami wykonawczymi do ustaw o PIT i CIT, a dotyczą problematyki cen transferowych. Dają one organom skarbowym dokładniejsze niż dotychczas instrukcje, jak postępować, gdy podejrzewają przerzucanie dochodów między firmami, by uciec od podatku. Nakazują im one też  przeprowadzanie analiz ekonomiczno-finansowych (a nie tylko formalno-prawnych) transakcji dokonywanych przez podmioty powiązane.

Rozporządzenia określają sposób i etapy przeprowadzania analizy cen transferowych i szacowania dochodu. Mają przy tym uwzględniać, co jest nowością w stosunku do dotychczasowych przepisów, czas trwania transakcji, w szczególności istnienie cyklu ekonomicznego, biznesowego lub cyklu życia produktu, którego dotyczy transakcja.

Kontrolerzy dostaną również  nowe narzędzie sprawdzania tzw. transakcji o niskiej wartości dodanej. Bywają one używane do sztucznego kreowania transakcji o dużej wartości, a tym samym – przerzucania dochodów. W przykładowym katalogu takich transakcji wymieniono m.in. „pomoc w kreowaniu ścieżek kariery", „zarządzanie obniżaniem kosztów", ale też usługi czasem całkiem sporo warte, jak doradztwo prawne.

W rozporządzeniach pojawią się całkiem nowe rozdziały dotyczące restrukturyzacji firm. To przypadki, gdy podmioty powiązane przenoszą między sobą funkcje, aktywa lub ryzyko. W praktyce zdarza się bowiem, że w grupie kapitałowej, dzięki przeniesieniu np. praw do znaku towarowego czy transferu personelu, niektóre spółki wykazują stałą niską rentowność, a spółka centralna (ponosząca ryzyko) zarabia więcej, ale jest ulokowana w kraju o niskich podatkach. Rozporządzenie nakazuje analizowanie, czy spółka ponosząca ryzyko jest rzeczywistym liderem grupy zdolnym do decydowania o zarządzaniu tym ryzykiem i ponoszenia odpowiedzialności za ewentualne straty.

podstawa prawna: rozporządzenia ministra finansów z 17 czerwca 2013 r. DzU z 3 lipca, poz. 767 i 768