Odpowiada Marcin Sobieszek doradca podatkowy, partner w ATA Finance:

Zasadniczo tak. Na przedsiębiorcy (niezależnie od tego, czy jest to osoba prawna, czy też osoba fizyczna) ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego. Oznacza to, że z należności za prawo do korzystania ze zdjęcia musi on potrącić podatek. Następnie – do 7. dnia następnego miesiąca – powinien odprowadzić go do urzędu skarbowego. Po zakończeniu roku przesyła fiskusowi deklarację CIT-10Z, a podmiotowi, od którego nabył zdjęcie, informację IFT-1/IFT-1R lub IFT-2/IFT-2R (którą także trzeba wysłać do urzędu).

Warto podkreślić, że wiele firm nie ma świadomości tych obowiązków i nie wie także, że ich niedopełnienie grozi grzywną z kodeksu karnego skarbowego.

Ile wynosi danina?

Co do zasady 20 proc. Taką stawkę zastosujemy, jeżeli z krajem, w którym siedzibę ma sprzedawca (zagraniczny serwis internetowy), Polska nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli ma, stosujemy stawkę z umowy. Przykładowo, kupując zdjęcie w Niemczech, potrącimy 5-proc. podatek, a w Hiszpanii 10 proc. Oczywiście przed rozliczeniem musimy ustalić status kontrahenta, ponieważ preferencje z umów możemy zastosować tylko wtedy, gdy mamy jego certyfikat rezydencji. Jest to dokument potwierdzający, że kontrahent ma siedzibę w określonym kraju i jego dochody są tam opodatkowane.

Czy są jakieś wyjątki od tej reguły?

Rozliczenie będzie wyglądać inaczej wtedy, gdy dochodzi do wypłaty wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich (a nie tylko za prawo do korzystania ze zdjęcia). Na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przy sprzedaży (przeniesieniu) całości praw autorskich przepisy o należnościach licencyjnych (dotyczące wynagrodzenia za prawo do korzystania z fotografii) nie mają zastosowania. Oznacza to w praktyce brak obowiązku poboru podatku u źródła przez kupującego, który w tej sytuacji nie pełni funkcji płatnika.

Czy nad zasadami pobierania podatku musi też zastanawiać się osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej?

Nie. Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest płatnikiem zryczałtowanego podatku.

A jak wygląda sprawa opodatkowania VAT?

Kupując prawo do korzystania ze zdjęcia od przedsiębiorcy (podatnika VAT), nabywamy usługę. Miejscem jej świadczenia jest terytorium państwa, na którym siedzibę ma nabywca usługi (czyli w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę w Polsce byłoby to terytorium Polski). W takiej sytuacji polski przedsiębiorca powinien wykazać podatek należny od wartości nabytej usługi.

Zgodnie bowiem z ustawą o VAT jest on podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku. Jeżeli wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, to może jednocześnie wykazać kwotę podatku należnego jako VAT naliczony. W efekcie całe zdarzenie będzie dla niego neutralne na gruncie VAT.

—rozmawiał Przemysław Wojtasik