Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 kwietnia 2013 r. (IPPP1/ 443-135/13-2/JL).
Spółka zamierza rozszerzyć prowadzoną działalność o świadczenie usług likwidacji szkód ubezpieczeniowych. Spółka planuje wykonywać na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych czynności dotyczące likwidacji szkód, pozostawiając towarzystwom wyłącznie decyzję o wypłacie odszkodowania i o jego ostatecznej kwocie.
W ramach wykonywanych czynności spółka będzie dokonywać m.in. przyjęcia zlecenia wykonania weryfikacji zdarzenia ubezpieczeniowego, przyjęcia zgłoszenia szkody, weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych, potwierdzenia, że dana szkoda jest objęta ubezpieczeniem, potwierdzenia zgodności danych ubezpieczonego z danymi ujętymi w polisie, badania zgodności oświadczeń zgłaszających szkodę ze stanem faktycznym, lustracji miejsca zdarzenia ubezpieczeniowego, sporządzenia całościowej dokumentacji szkody, weryfikacji i ustalenia, czy nie zachodzą przypadki wyłączające odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia oraz weryfikacji i ustalenia, czy w danej sytuacji nie ma próby oszustwa.
W ocenie spółki czynności w zakresie likwidacji szkód, które zamierza ona wykonywać, powinny podlegać zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT jako usługi będące elementem usługi ubezpieczeniowej, które stanowią jednocześnie odrębną całość i są właściwe oraz niezbędne do świadczenia usług ubezpieczeniowych.
Izba Skarbowa w Warszawie uznała stanowisko spółki za prawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia z VAT do czynności związanych z podjęciem decyzji o likwidacji szkody, ze względu na to, że czynności te wymagają posiadania pełnego obrazu zobowiązań umownych oraz stosowanych w danej umowie standardów ubezpieczeniowych. W odniesieniu natomiast do czynności technicznych wykonywanych w ramach likwidacji szkód organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, stwierdzając, że usługi te nie podlegają zwolnieniu z VAT, ponieważ nie są one właściwe dla usług ubezpieczeniowych.
Robert Trzonkowski doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Komentuje Robert Trzonkowski, doradca podatkowy, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Stanowisko przedstawione przez izbę skarbową jest podejściem powszechnie prezentowanym przez organy podatkowe w zakresie opodatkowania VAT usług likwidacji szkód.
Podejście to jest konsekwencją wydania przez ministra finansów interpretacji ogólnej z 20 lipca 2012 r. (PT1/033/1/2/EFU/2012/PT-304), w której minister dokonał podziału czynności wykonywanych w ramach usług likwidacji szkód na właściwe dla usług ubezpieczeniowych, tj. takie, które wymagają od podmiotu rozpatrującego szkodę posiadania pełnego obrazu zobowiązań umownych i stosowanych w danej umowie standardów ubezpieczeniowych, oraz na te, które przesłanki „właściwości" nie spełniają, czyli czynności o charakterze technicznym. Zdaniem ministra do pierwszych z wymienionych czynności może znaleźć zastosowanie zwolnienie z VAT, natomiast do drugich zastosowanie ma podstawowa stawka VAT.
W mojej ocenie trudno się zgodzić ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe w analizowanej kwestii. Wydaje się bowiem, że na gruncie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT nie ma uzasadnienia do dzielenia czynności wykonywanych w ramach usług likwidacji szkód na właściwe dla usługi ubezpieczeniowej i „niewłaściwe" dla tej usługi.
W tym względzie należy zauważyć, że przeprowadzenie procesu likwidacji szkody jest obowiązkiem ubezpieczyciela wynikającym z umowy ubezpieczenia i zrealizowanie tego obowiązku wymaga m.in. wykonania czynności o charakterze technicznym. Oznacza to, że wszystkie czynności wykonywane w ramach usług likwidacji szkód, które są świadczone na rzecz zakładów ubezpieczeniowych, powinny być traktowane jako usługi właściwe dla usług ubezpieczenia w rozumieniu ustawy o VAT.
W konsekwencji wydaje się, że usługi likwidacji szkód powinny być traktowane dla celów VAT jako jedno świadczenie i podlegać jednolitym zasadom opodatkowania. Tym samym, przyjmując, że czynności wykonywane w ramach świadczenia usługi likwidacji szkód są właściwe dla usługi ubezpieczenia w rozumieniu art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, powinny one podlegać w całości zwolnieniu z VAT.
Trzeba przy tym podkreślić, że stanowisko to jest zasadniczo akceptowane przez sądy administracyjne, w tym przez Naczelny Sąd Administracyjny. NSA w bieżącym roku kilkakrotnie rozstrzygnął, że usługi likwidacji szkód podlegają zwolnieniu z VAT (zob. wyroki NSA: z 31 stycznia 2013 r., I FSK 392/12; z 4 marca 2013 r., I FSK 577/12 i z 26 marca 2013 r., I FSK 785/12).
Wobec tego, należy mieć nadzieję, że minister finansów uwzględni orzecznictwo sądów administracyjnych i zmieni wydaną interpretacją ogólną. Takie działanie z pewnością byłoby korzystne dla podmiotów świadczących usługi likwidacji szkód, które obecnie mają wiele wątpliwości jak powinny opodatkowywać świadczone przez siebie usługi.