Dyrektor stołecznej Izby Skarbowej potwierdził, że praca nad indywidualnymi projektami instalacji budowlanych uprawnia do obniżenia przychodu o wyższe, zryczałtowane koszty.
Z pytaniem zwrócił się inżynier zatrudniony na etacie asystenta projektanta. W ramach obowiązków pracowniczych projektował instalacje cieplne, gazowe, wentylacyjne, wodociągowe, kanalizacyjne i przeciwpożarowe.
Jak podatnik wyjaśnił we wniosku, jego prace obejmowały wszystkie fazy tworzenia wymaganego prawem projektu budowlanego – od koncepcji do kompletnego projektu budowlanego i wykonawczego. Nawet gdy prace te były wydzielonymi częściami większych projektów, wymagały indywidualnego opracowania, a asystent stawał się współtwórcą całości chronionej prawami autorskimi.
Za wykonane zadania podatnik otrzymywał wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Zgodnie z regulaminem pracy wszelkie prawa autorskie do dzieł stworzonych przez pracownika przechodziły na biuro. Pracodawca wnioskodawcy prowadził ewidencję w postaci kart pracy, jednoznacznie określającą, ile czasu asystent poświęcił na prace twórcze, a ile na niezwiązane projektowaniem. Na tej podstawie, zdaniem wnioskodawcy, można ustalić część wynagrodzenia, do której zastosowanie mają zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.
– O zastosowaniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego – odpowiedziała na pytanie inżyniera izba skarbowa.
Na podstawie ustawy – Prawo autorskie, do której odwołał się organ, przedmiotem ochrony jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci – niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.
Izba skarbowa stwierdziła, że jeżeli wykonywana praca była twórcza, tzn. niepowtarzalna, miała indywidualny charakter i spełniała przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a podatnik jest twórcą w rozumieniu tej ustawy, zastosowanie mają wyższe koszty uzyskania przychodu, bez dodatkowych warunków.
Fiskus zaznaczył jednak, że interpretacje podatkowe są wydawane na podstawie przepisów podatkowych, do których nie zalicza się prawa autorskiego.
– Minister właściwy do spraw finansów publicznych nie ma uprawnień do interpretowania tych przepisów – zastrzegł dyrektor stołecznej izby działający w imieniu ministra.