Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiedział się wczoraj w sprawie rozliczania usług magazynowania towarów. Konkluzja jest korzystna dla polskich podatników.
Pytanie prawne skierował Naczelny Sąd Administracyjny. Chciał wiedzieć, czy magazynowanie towarów to usługi związane z nieruchomością, które są opodatkowane w miejscu położenia magazynu (czyli w Polsce), czy też powinny być rozliczone w kraju, w którym siedzibę ma usługobiorca.
– Urzędy skarbowe optowały za pierwszym rozwiązaniem – mówi Krzysztof Budasz, doradca podatkowy w kancelarii KDA Audyt.
– Pogarszało to konkurencyjność polskich firm, które musiały podnosić o VAT cenę magazynowania towarów (w innych krajach UE ta usługa z reguły nie była traktowana jako związana z nieruchomością) – dodaje Paweł Fałkowski, doradca podatkowy w kancelarii FL TAX. – Zagraniczny kontrahent mógł go odzyskać, ale musiał przejść uciążliwą i czasochłonną procedurę.
Co na to Trybunał? Stwierdził, że jeśli przechowywanie towarów stanowi główne świadczenie, to całą kompleksową usługę (w skład której wchodzi też m.in. przyjmowanie towarów, umieszczanie na półkach, pakowanie, wydawanie, rozładunek i załadunek) należy opodatkować w państwie, w którym jest magazyn.
Jest jednak i drugi warunek: usługobiorcy powinno być przyznane prawo używania całości lub części magazynu.
– Najczęściej kontrahent nie ma zagwarantowanego takiego prawa. Umowy przewidują tylko możliwość sprawdzenia, czy towar jest prawidłowo przechowywany, nie można tego uznać za prawo do używania nieruchomości – tłumaczy Paweł Fałkowski. – Powoduje to, że większość takich usług będzie rozliczana w kraju, w którym siedzibę ma usługobiorca. Wykaże on VAT należny, który jest jednocześnie dla niego podatkiem do odliczenia.
– Polska firma będąca właścicielem magazynu wystawia tylko tzw. fakturę NP oznaczającą, że czynność nie podlega opodatkowaniu w kraju – dodaje Krzysztof Budasz.
– Rozstrzygnięcie TSUE jest korzystne zarówno dla firm świadczących usługi magazynowania, jak i ich kontrahentów – podsumowuje Władysław Varga, doradca podatkowy z kancelarii Taxpoint, który reprezentował spółkę RR Donnelley Global Turnkey Solutions Poland przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
– Miejmy nadzieję, że ujednolici praktykę rozliczania takich świadczeń w całej Unii Europejskiej i zahamuje tendencję do zbyt szerokiego pojmowania pojęcia „usługa związana z nieruchomością".
sygnatura akt: C-155/12