W art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT zwalnia się z podatku usługi kulturalne świadczone przez określone podmioty, którymi nie jest spółdzielnia mieszkaniowa. Zdaniem spółdzielni usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, czyli 23 proc. Stawka 8 proc. dotyczy bowiem tylko wstępu na różnego rodzaju widowiska i imprezy, np. na zorganizowany koncert. Czy spółdzielnia ma rację?

Tak.

Jeżeli od osób, które nie są członkami spółdzielni, pobierane są opłaty za udział w sekcjach osiedlowego domu kultury, to odpłatność ta – co do zasady – podlega opodatkowaniu stawką podstawową, czyli 23 proc.

Zwolnienie z VAT obejmuje bowiem tylko takie opłaty za działalność kulturalną spółdzielni, które są pobierane w ramach opłat eksploatacyjnych za lokale mieszkalne na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT w związku z art. 4 ust. 5 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Ten ostatni przepis, tj. art. 4 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, stanowi bowiem: „Członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi.

Reklama
Reklama

Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią".

To oznacza, że ta opłata dla nie-członków jest wyższa o VAT. Powyższe potwierdza chociażby interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 kwietnia 2011 r. (ITPP1/443-60/11/DM).

—Elżbieta Rogala niezależny ekspert i wykładowca VAT, www.elzbietarogala.pl