Skarbówka konsekwentnie odmawia przedsiębiorcom odliczenia wydatków na poprawę czy zachowanie zdrowia. Twierdzi, że nie mają związku z prowadzonym biznesem.
Czytaj także: Każdy lekarz na kongresie może dać korzyści w CIT
Taką odpowiedź otrzymała ostatnio lekarka prowadząca działalność gospodarczą – praktykę lekarza rodzinnego, która ma stwierdzony ubytek słuchu i musi używać aparatu słuchowego. Napisała, że kupiła aparat na potrzeby firmy, ponieważ wywiad lekarski jest najważniejszym elementem pracy internisty. Bez dobrego słuchu nie mogłaby postawić prawidłowej diagnozy ani wdrożyć właściwego leczenia. Zapytała, czy może odliczyć zakup aparatu, skoro takie wydatek nie został wymieniony w art. 23 ustawy o PIT jako niemożliwy do odliczenia. Uzasadniała, że bez aparatu nie mogłaby prowadzić działalności i używa go tylko w pracy, ponieważ na co dzień nie jest to konieczne.
Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej jest jednak negatywne. Dyrektor KIS przypomniał, że wydatek podlega odliczeniu, jeśli spełnia określone warunki. Powinien m.in. przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów oraz być właściwie udokumentowany. Jednak nie każdy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodów, choćby jego poniesienie – z punktu widzenia podatnika – posiadało racjonalne i ekonomiczne uzasadnienie.
Dyrektor KIS uznał, że zakup aparatu słuchowego stanowi spełnienie potrzeb osoby z upośledzeniem słuchu, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą. A doświadczenie życiowe wskazuje, że aparat jest używany na co dzień.
„Do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wydatków osobistych, tj. m.in. takich, których poniesienie spowodowane jest wyłącznie stanem zdrowia podatnika. Podstawowym celem poniesienia takich wydatków jest bowiem poprawa stanu zdrowia bądź jakości życia, a nie osiągnięcie przychodu" – napisał dyrektor KIS.
To nie pierwsza tego typu negatywna odpowiedź. W grudniu 2017 r. (interpretacja nr 0113-KDIPT2-3.4011. 300.2017.2.JŚ) dyrektor KIS nie zgodził się na odliczenie wydatków na aparat słuchowy przez podatnika, który zajmuje się udzielaniem usług doradztwa gospodarczego. Bez aparatu nie może zrozumieć swoich klientów ani uczyć się niezbędnego w biznesie języka angielskiego. Mimo tych wyjaśnień otrzymał odpowiedź, że jest to wydatek o charakterze osobistym.
Wcześniej, w lipcu 2016 r., skarbówka nie zgodziła się na odliczenie przez lekarza prowadzącego działalność gospodarczą wydatków na operację wzroku (nr 1061-IPTPB1.4511.474.2016.1.RK). Nie przekonały jej argumenty, że bez tego lekarz nie może przeprowadzać operacji, więc wydatek ma związek z zachowaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów.
„Niezależnie od tego, czy dana osoba prowadziłaby pozarolniczą działalność gospodarczą czy też nie, dla ochrony swego zdrowia musiałaby ponieść omawiany wydatek" – czytamy w uzasadnieniu interpretacji.
Nr interpretacji: 0115-KDIT3. 4011. 171.2019.1.AK