W interpretacji z 1 sierpnia 2012 r. (IPPP2/443-439/12-2/AK) Izba Skarbowa w Warszawie zajmowała się konsekwencjami różnego rodzaju drobnych błędów występujących przy dokumentowaniu procedury tax free.

Różne daty

Spółka wskazała, że data dokumentu sprzedaży tax fre czasem różni się od daty paragonu. Może to być związane z błędem wypisującego dokument sprzedaży lub zgłoszeniem się po niego przez podróżnego po dniu sprzedaży.

Izba skarbowa odpowiedziała, że art. 129 ustawy nie wskazuje, aby pomyłka bądź też niezgodność w zakresie dat umieszczonych na paragonie fiskalnym oraz na dokumencie tax free miała wpływ na zastosowanie przez podatnika zerowej stawki.

Inne kwoty podatku

Wnioskodawca wskazał także, że czasem:

Wnioskodawca wskazał, że w takich sytuacjach wartość podatku wypłaconego podróżnemu ustala się na podstawie paragonu fiskalnego. Zapytał, czy takie postępowanie jest prawidłowe.

Izba odpowiedziała: „Nie sposób zatem zgodzić się ze spółką, iż żaden z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego nie zawiera szczegółowych wytycznych odnośnie do wypełnienia dokumentu »Zwrotu VAT dla podróżnych«. Zaznaczyć należy w tym miejscu, iż to dokument tax free stanowi podstawę do dokonania zwrotu podatku VAT podróżnemu, zatem powinien on być wystawiony w sposób nie budzący wątpliwości jego zgodności z dokumentem jakim w przedmiotowym przypadku jest paragon fiskalny, potwierdzający dokonanie zakupu przez podróżnego. W przypadku gdy kwota VAT wskazana na paragonie fiskalnym jest różna od kwoty wyszczególnionej na dokumencie tax free, wskazanej jako kwota VAT do zwrotu, nie można uznać, iż dokument ten został wystawiony w sposób prawidłowy, dający prawo do dokonania zwrotu VAT podróżnemu. W sytuacji, gdy kwota faktycznie wypłacona różni się od kwoty wskazanej na dokumencie tax free, której odbiór kwituje podróżny – nie można powiedzieć, iż dokument ten odzwierciedla rzeczywistość, tym samym dokument ten nie może być podstawą do zwrotu VAT. Reasumując, w ocenie tutejszego organu, w przypadku braku prawidłowo wypełnionego dokumentu tax free, sprzedawca nie ma możliwości dokonania zwrotu VAT podróżnego".

W konsekwencji sprzedawca nie może zastosować stawki zerowej.

Brak podpisu celnika

Spółka zapytała również o sytuację, gdy na dokumencie sprzedaży brakuje podpisu celnika. Izba skarbowa odpowiedziała, że przepisy jednoznacznie wskazują, że dokument sprzedaży powinien zawierać co najmniej napis: »Potwierdzam tożsamość podróżnego oraz że towary wymienione w dokumencie zostały wywiezione w stanie nienaruszonym (z wyjątkiem pozycji ...) poza terytorium Unii Europejskiej« oraz miejsce na datę, podpis i stempel funkcjonariusza celnego".

Z regulacji tej wynika, że „celnik na dokumencie potwierdzającym wywóz towaru, oprócz zamieszczenia pieczątek winien poświadczyć ten fakt własnoręcznym podpisem. (...) Brak podpisu uprawnionego funkcjonariusza celnego nie pozwala na uznanie, iż w sposób prawidłowy potwierdzono wywóz towaru. Pieczęcie bez podpisu celnika nie są wystarczającym dowodem, iż towary wskazane na dokumencie zostały w stanie nienaruszonym wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej".

Wyblakłe paragony

W interpretacji z 30 sierpnia 2011 r. (IPTPP2/443-227/11-2/JN) Izba Skarbowa w Łodzi zajmowała się pytaniem firmy, która stosuje procedurę tax free. Wskazała ona, że jeden z klientów zwrócił się o zwrot VAT z prawidłowo wypełnionym dokumentem sprzedaży (potwierdzającym wywóz towarów poza UE) oraz niewyraźnym, wyblakłym (prawdopodobnie w wyniku działania promieni słonecznych) paragonem.

Izba skarbowa zgodziła się z wnioskodawcą, że w takiej sytuacji zwrot VAT jest możliwy. „O ile wnioskodawca dokonał porównania posiadanych kopi paragonów z danymi zawartymi na paragonach dołączonych do tax free, przedłożonych przez podróżnego i stwierdził oryginalność tych dokumentów, a podstawowe dane z paragonu takie jak: dane wystawcy paragonu, przedmiot transakcji, kwota VAT, data transakcji są możliwe do odczytania, powinien dokonać zwrotu podatku od zakupionych towarów zagranicznemu odbiorcy".