- Planuję zawieszenie na kilka miesięcy prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Czy wpłynie to na wysokość płaconego przeze mnie podatku od nieruchomości, czy nadal będę musiał go płacić według stawki przewidzianej dla przedsiębiorców?
– pyta czytelnik.
Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych określa maksymalne stawki podatku od nieruchomości, pozostawiając gminom decyzje co do wysokości tych stawek na ich terenach. Ustawa różnicuje jednocześnie te stawki w zależności od rodzajów nieruchomości i ich przeznaczenia. Ogólnie rzecz biorąc, najwyższy podatek należy płacić od gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca idzie na urlop
Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w art. 14a przewiduje możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Możliwość taka dotyczy jedynie przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.
0,88 zł
tyle wynosi w 2013 r. maksymalna stawka podatku od 1 m2 powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Czasowe niewykonywanie działalności oraz nieosiąganie bieżących przychodów z tej działalności nie pozbawia jednak danego podmiotu (podatnika) statusu przedsiębiorcy.
Byt prawny nie ustaje
W art. 1a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ustawodawca wskazał, że przez grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej należy rozumieć grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami (...), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 8 lutego 2012 r. (I SA/Bk 387/11): „zdaniem przedstawicieli doktryny, z przytoczonej definicji wynika, że sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę skutkuje tym, że budynek, budowla oraz grunt są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. (...) grunty, budynki i budowle znajdujące się w jego posiadaniu należy uznać za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a w konsekwencji stosować wobec nich stawki przewidziane dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych, czasowe zawieszenie działalności gospodarczej (...) podmiotu podatkowego nie oznacza ustania jego bytu prawnego".
Sądy i fiskus są zgodne
Wcześniej także WSA w Gdańsku w wyroku z 6 czerwca 2006 r. (I SA/Gd 481/05) orzekł, że tymczasowy brak wykorzystywania danego obiektu dla celów działalności gospodarczej nie uprawnia do przyjęcia, że nie stanowi on nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
22,82 zł
tyle wynosi w 2013 r. maksymalna stawka podatku od 1 m2 powierzchni użytkowej od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej
Stanowisko to podziela także fiskus. W piśmie Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z 1 grudnia 2008 r. (PL/LS/833/111/SIA/08/376) czytamy bowiem, że: „sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku, budowli czy gruntu skutkuje tym, że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (...).
W przypadku zawieszenia wykonywania działalności przesłanka posiadania określonych nieruchomości lub obiektów budowlanych nadal jest spełniona.
W konsekwencji, w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, brak jest uzasadnienia dla zastosowania – dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę – stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych.
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest natomiast przesłanką zastosowania niższych stawek podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem objęte były stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych)".
Ustawodawca nie wprowadził możliwości
Artykuł 14a ust. 7 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
Przepis ten nie może jednak stanowić samodzielnej podstawy do stwierdzenia, jakiego rodzaju skutki w sferze zobowiązań publicznoprawnych wywołuje zawieszenie działalności gospodarczej. Tam, gdzie ustawodawca przewiduje takie skutki, wyraźnie o tym stanowi w normach prawa podatkowego. Przykładowo zawieszenie działalności gospodarczej daje podatnikowi możliwość odstąpienia od obowiązku składania deklaracji na zaliczki, o czym stanowi art. 25 ust. 5a-5d ustawy o CIT.
Ustawodawca nie zdecydował się natomiast na wprowadzenie podobnych lub innych regulacji, odnoszących się do skutków zawieszenia działalności gospodarczej na gruncie podatku od nieruchomości. Stąd brak jest podstaw prawnych, by przyjąć, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik – przedsiębiorca może uiszczać podatek od nieruchomości według innych stawek, niż przewidziane dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (tak WSA w Białymstoku w powołanym wyżej wyroku z 8 lutego 2012 r.).
>Na czym polega związek z prowadzeniem działalności
Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b tej ustawy (grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych), O związku z prowadzeniem działalności gospodarczej nie można jednak mówić wtedy, gdy grunty, budynki czy budowle nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.