- W praktyce dość często wystawiamy faktury korygujące. Dotychczas potwierdzenie odbioru takich korekt otrzymywaliśmy poprzez potwierdzenie odbioru danej korekty na fakturze korygującej, przekazanej przez kupującego, niejednokrotnie po miesiącu lub miesiącach od jej wystawienia. W praktyce stwarza to dodatkowy problem związany z ewidencją i kontrolą nad tymi korektami, co przy dużej liczbie faktur powoduje niemałe problemy. Czy dopuszczalne są inne sposoby potwierdzania korekt? Jak najłatwiej wybrnąć z takich sytuacji, aby organy podatkowe nie zakwestionowały później naszego prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego w związku z fakturami korygującymi?

Odpowiadając na pytanie czytelnika wskazać należy, że potwierdzenie otrzymania przez nabywcę korekty faktury VAT może nastąpić w każdej formie (wyrok NSA z 3 lutego 2012 r., I FSK 589/11).

Jednak powinna to być taka forma, która będzie potwierdzała otrzymanie korekty faktury przez kontrahenta. Posiadanie takiego potwierdzenia pozwala podmiotowi wystawiającemu fakturę korygującą dokonać stosownego obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego (wyrok WSA w Poznaniu z 3 kwietnia 2012 r., I SA/Po 208/12; wyrok WSA w Warszawie z 5 października 2009 r., III SA/Wa 851/09), zgodnie z przepisami ustawy o VAT (art. 29 ust. 4a).

Wskazanie konkretnej formy jest uzależnione od danego stanu faktycznego. Dopuszczalnymi sposobami odbioru faktury korygującej są: pisemne potwierdzenie na kopii tej faktury, potwierdzenie przyjęcia przez adresata (kontrahenta podatnika) przesyłki poleconej (za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, kurierem), czy też potwierdzenie odbioru przesłane za pomocą poczty elektronicznej (czy to w formie skanu dokumentu, na którym jest potwierdzony odbiór faktury, czy oświadczenia że w dniu X odebrano fakturę VAT korektę nr Y).

Odbiór faktur korygujących można również potwierdzić za pomocą pisma, w którym należy wskazać numery faktur i datę ich odbioru. Takie pismo powinno również zawierać podpis osoby, która potwierdza ten fakt. Istotne jest, że każdorazowo odbiorca powinien wskazać datę odbioru faktury korygującej.