Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne fiskusa, który nie zgadzał się na zwrot akcyzy zapłaconej od przeterminowanego piwa.
Sprawa dotyczyła dwóch interpretacji podatkowych, o które wystąpił znany producent piwa.
Wyjaśnił, że piwo wyprodukowane w składzie podatkowym wyprowadza do swoich magazynów oraz hurtowni i sieci handlowych znajdujących się już poza nim. W związku z tym płaci akcyzę wstępnie za okresy dzienne. Potem piwo czeka na sprzedaż. Jest jednak produktem sezonowym. Wielkość jego sprzedaży zależy w dużym stopniu od warunków pogodowych. Dlatego spółka odpowiednio wcześniej produkuje i gromadzi zapasy piwa, które następnie wyprowadza ze składu podatkowego. Nie ma możliwości zgromadzenia dużych ilości piwa na terenie składu podatkowego. Część trunku ulega przeterminowaniu i nie jest sprzedawana.
Do odzyskania akcyzy od alkoholu mają zastosowanie zaostrzone zasady jego zniszczenia
Producent tłumaczył, że zamierza piwo z powrotem przywieźć do składu podatkowego i dokonać jego zniszczenia. Zniszczenie wyrobów nieprzydatnych do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia odbywałoby się w obecności celnika. Fakt ten będzie potwierdzony protokołem. Zapytał, czy to pozwoli mu na zwolnienie z akcyzy, czyli obniżenie zobowiązania w podatku akcyzowym w okresie rozliczeniowym, w którym dokonano zniszczenia.
Fiskus nie zgodził się na takie rozwiązanie. Podkreślił, że zwolnienie nie ma zastosowania do wyrobów, które zostały zniszczone po ich uprzednim wyprowadzeniu ze składu podatkowego jako wyroby z zapłaconą akcyzą.
Producent nie dał za wygraną. W skardze do sądu administracyjnego zgodził się, że do odzyskania akcyzy w wypadku zepsutego alkoholu mają zastosowanie zaostrzone zasady jego zniszczenia. Jednakże w jego ocenie fiskus bezpodstawnie zawęził możliwość zniszczenia piwa nieprzydatnego do spożycia wyłącznie do wyrobów akcyzowych pozostających w procedurze zawieszenia akcyzy lub do wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił jego skargi. Ostatecznie stanowisko korzystne dla podatnika potwierdził NSA. Zdaniem NSA istotne jest to, że alkohol jest zepsuty. Jak zauważył, również wówczas, gdy zepsute piwo wraca do składu podatkowego, celnicy powinni asystować podczas jego niszczenia i po sporządzeniu protokołu zwrócić akcyzę.
Wyroki są prawomocne.
sygnatura akt: I GSK 640/11 oraz I GSK 772/11