Tak wynika z interpretacji podatkowej wydanej 24 września 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPP4/443-433/12-2/UNR).
Z wnioskiem o stanowisko fiskusa wystąpił właściciel firmy budowlanej, która w 2012 r. brała udział w budowie jednopiętrowego domu dwurodzinnego. Budynek jest obiektem wolnostojącym, częściowo podpiwniczonym. Powierzchnia zabudowy wynosi 2035 m
2
. Parter domu zajmuje powierzchnię 1437,2 m
2
, a mieszczą się tam sypialnie, łazienki, salon, kuchnie, jadalnie, spiżarnie, garderoby, garaże, pokoje, pralnie, pomieszczenia gospodarcze, siłownie, basen, toalety etc. Natomiast powierzchnia piętra domu zajmuje 164,66 m
2
i znajdują się na nim pomieszczenia z przeznaczeniem na pokoje i łazienki. Budynek posiada wiele wejść, część z nich jest wspólna, część pozwala na bezpośrednie dostanie się do poszczególnych części obiektu. Brak jest ściany przeciwpożarowej dzielącej dom na dwie odrębne części.
Dwa mieszkania pod jednym dachem
Pozwolenie na budowę domu otrzymały łącznie dwie osoby fizyczne (panowie X i Y), które łącznie zleciły kilku wykonawcom zbudowanie budynku mieszkalnego dwurodzinnego, dwóch szamb wraz z zewnętrznymi instalacjami kanalizacji sanitarnej, zewnętrznej instalacji wodociągowej oraz zewnętrznej instalacji elektroenergetycznej kablowej. Firmie wnioskodawcy zlecono wykonanie w już postawionym budynku (stan surowy zamknięty) prac wykończeniowych takich jak gładź, malowanie, położenie tapet, glazury, ocieplenie budynku, obłożenie elewacji cegłą klinkierową.
Część z tych prac już została odebrana przez panów X i Y. Na poczet wykonanych usług wnioskodawca wystawił dwie faktury VAT, o równej wartości, ze stawką 23 proc. Jedna faktura została wystawiona na pana X., druga na pana Y. Ale budynek wciąż jest jeszcze w budowie tj, inwestor nie uzyskał ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Wnioskodawca postanowił rozwiać swoje wątpliwości i zapytać fiskusa, czy usługi jego firmy w tym konkretnym przypadku powinny być w całości opodatkowane stawką 8 proc. właściwą dla obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Jak dowiedział się przedsiębiorca w Ośrodku Klasyfikacji i Nomenklatur, budowany przez niego budynek mieści się w grupowaniu według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupie 112 klasa 1121 „Budynki o dwóch mieszkaniach". Jego zdaniem z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT wynika, że budynki tego rodzaju objęte są społecznym programem mieszkaniowym bez względu na ich powierzchnię. Przepis ten obejmuje bowiem swym zakresem wyłączenie budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 zaliczane wg POBP do działu 11 grupy 111 oraz lokale mieszkalne których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. Dom panów X i Y nie jest zaliczany do żadnej z tych kategorii.
Preferencja tylko dla części domu
W odpowiedzi na wniosek Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przypomniał, że warunkiem zastosowania 8-proc. stawki VAT, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, jest jednoczesne spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie budynki lub ich części, których dotyczą te czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Zdaniem Dyrektora IS wnioskodawca spełnia obie przesłanki, ale preferencyjnej stawki VAT nie może zastosować do całości podstawy opodatkowania usług. W jego przypadku zastosowanie znajdzie wynikające z art. 41 ust. 12b, przewidujące wyłączenie z zakresu budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. Jak je stosować, wskazuje art. 41 ust. 12c ustawy.
- Preferencyjna stawka VAT może być zastosowana tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej ten obiekt do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej, tj. w przedmiotowej sprawie do 150 m2 powierzchni użytkowej każdego z mieszkań – stwierdził Dyrektor IS.