Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi potwierdził korzystną dla pracowników socjalnych wykładnię przepisów o PIT.
Z wnioskiem o interpretację wystąpił jeden z pracodawców. Wyjaśnił, że zatrudniani przez niego pracownicy socjalni świadczą swoją pracę m.in. w terenie. Dlatego przysługuje im zwrot kosztów przejazdów. Forma zwrotu zależy od samego pracownika. Ma on bowiem do wyboru dwie możliwości: czy chce korzystać z biletu miesięcznego komunikacji miejskiej (kupionego ze środków pracodawcy), czy też z ryczałtu samochodowego.
Pracodawca tłumaczył, że koszty używania przez pracownika własnego auta w celach służbowych do jazd lokalnych zwracane są na podstawie umowy cywilnej. Jej treść odpowiada regulacjom przewidzianym w rozporządzeniu ministra infrastruktury dotyczącym warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych m.in. samochodów osobowych (DzU z 2002 r. nr 27, poz. 271 ze zm.). Umowa określa limit kilometrów, którego wysokość nie może przekraczać limitów z rozporządzenia. Koszty są zwracane na podstawie oświadczenia. Ponadto ryczałt samochodowy stanowi iloczyn stawki za 1 km przebiegu i miesięcznego limitu kilometrów i jest pomniejszany w razie nieobecności pracownika czy używania auta do innych celów.
Pracodawca zapytał, czy od takiego ryczałtu powinien potrącić zaliczkę na PIT.
Sam uważał, że taki zwrot jest zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT. Przepis ten, co do zasady, pozwala nie płacić podatku od zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika z tytułu używania własnego pojazdu dla potrzeb pracodawcy (jazdy lokalne). Jednym z warunków jest to, aby obowiązek ich ponoszenia przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu wynikał wprost z przepisów innych ustaw.
Wnioskodawca podkreślił, że dla pracowników socjalnych obowiązek wypłaty takiego ryczałtu wynika wprost z art. 121 ust. 3c ustawy o pomocy społecznej.
Fiskus potwierdził to stanowisko. Uznał, że ryczałt wypłacony pracownikom socjalnym jako zwrot kosztów używania własnego auta do celów służbowych w jazdach lokalnych – do wysokości miesięcznego ryczałtu określonego zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury – jest zwolniony z PIT.
W konsekwencji wnioskodawca jako płatnik nie jest zobowiązany do pobrania zaliczki na PIT od wypłacanego pracownikom socjalnym ryczałtu.
numer interpretacji: IPTPB1/ 415-410/12-2/KO