Dostawa ruchoma a stawka VAT

Dla uniknięcia podwójnego opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy wykazać, że zostało ono opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Obowiązek udowodnienia tego spoczywa na nabywcy.

Publikacja: 06.05.2019 07:15

Dostawa ruchoma a stawka VAT

Foto: 123RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lutego 2019 r. (I FSK 488/17, I FSK 489/17).

Spółka (dalej również: B) została zarejestrowana w holenderskim Rejestrze Handlowym Izby Handlowej i nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju. Zajmowała się sprzedażą hurtową przemysłowych wyrobów chemicznych. W wyniku kontroli organy ustaliły, że spółka była uczestnikiem transakcji łańcuchowych. Uczestniczyła bowiem w transakcjach zawieranych między kilkoma podmiotami, które dotyczyły dostawy tego samego towaru. Rolę pośrednika między dostawcami a nabywcami i odbiorcami pełnił podmiot B, który rozpoznawał swoje transakcje sprzedaży jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Gdy w transakcji uczestniczyły trzy podmioty, dostawca B wydawał towar nabywcy, natomiast gdy było ich więcej, towar trafiał od dostawcy B do ostatecznego odbiorcy, którym nie był bezpośredni nabywca towaru od spółki.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama