Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system podatkowy. Najważniejsze zmiany dotyczą spółek komandytowo-akcyjnych (piszemy o nich w artykule: Fiskus próbuje skończyć z podatkową optymalizacją), fiskus planuje jednak też ograniczyć inne możliwości podatkowej optymalizacji.
Jak czytamy w informacji o projekcie nowelizacji ustaw o CIT i o PIT, zmienione zostaną zasady ustalania przychodów i kosztów świadczeń w naturze, w tym przychodów z tytułu m.in. wypłaty dywidendy w formie rzeczowej.
O co chodzi? Załóżmy, że spółka ma nieruchomość. Gdyby ją sprzedała, uzyskałaby przychód. Czy zapłaci podatek, jeśli ją przekaże akcjonariuszom w formie dywidendy? Sądy potwierdzają, że nie. Nie powinno się bowiem różnicować skutków wypłaty dywidendy w zależności od tego, czy następuje w gotówce czy w naturze. Przekazując dywidendę, spółka wypełnia tylko zobowiązanie nałożone przez akcjonariuszy. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 1384/10), spółka przekazująca zysk w formie rzeczowej nie uzyskuje przysporzenia majątkowego. Nie jest to bowiem odpłatne zbycie.
Fiskusowi taki sposób rozdysponowania zysku się jednak nie podoba. Uważa, że to odrębna transakcja i powinna być rozliczona tak jak sprzedaż. Dlatego Ministerstwo Finansów planuje zmiany w tym zakresie.
To nie wszystko. Resort planuje też wyłączenie prawa do korzystania ze zwolnienia z podatku dywidend, które u wypłacającego były zaliczone do kosztów uzyskania przychodu lub w inny sposób odliczone od podatku (chodzi o tzw. pożyczki partycypacyjne). Kolejna propozycja to uszczelnienie przepisów mówiących o zaliczaniu do kosztów odsetek od pożyczek między powiązanymi spółkami.
Fiskus chce też się zająć zasadami ustalania wartości początkowej składników majątku, w które wyposażany jest zagraniczny zakład, oraz sposobem ustalania wartości początkowej w spółce europejskiej i spółdzielni europejskiej – w razie przeniesienia jej siedziby na terytorium RP.
etap legislacyjny: uzgodnienia wewnętrzne