- Nasza spółka z o.o. zajmuje się tylko działalnością handlową opodatkowaną VAT. Dla naszych pracowników wykupiliśmy pakiety medyczne. Ich przekazanie jest zwolnione z VAT. Czy to oznacza, że VAT z wszystkich faktur zakupu należy odliczać przy zastosowaniu proporcji?
Nie. Podatek naliczony odlicza się przy zastosowaniu proporcji, tylko gdy zakupy dotyczą jednocześnie działalności opodatkowanej i zwolnionej. W opisanej sytuacji tak nie będzie. Zakup pakietów medycznych (ze stawką zwolnioną) można bowiem przyporządkować do ich przekazania pracownikom (również zwolnionego z VAT).
Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również wszelkie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Przepis ten wskazuje, że chodzi m.in. o nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.
Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 19 czerwca 2012 r. (ILPP2/443-300/12-2/MR)
wyjaśniła, że przepis ten nie obejmuje świadczeń z zakresu medycyny pracy. To dlatego, że do ich zapewniania zobowiązują pracodawcę przepisy.
Nie jest to więc zaspokajanie osobistych potrzeb zatrudnianych osób.
Jednocześnie izba zauważyła, że inaczej należy traktować nieodpłatne przekazanie pakietów medycznych w zakresie profilaktyki i usług dodatkowych. Skoro firma nie ma obowiązku ich zapewnienia pracownikom, to służą one zaspokajaniu osobistych potrzeb zatrudnianych osób.
Są to bowiem „świadczenia wynikające z dobrej woli pracodawcy i nie służą działalności gospodarczej wnioskodawcy”.
Czynność ta korzysta jednak ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Wynika to z art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19a ustawy o VAT. Pierwszy z tych przepisów stanowi, że zwalnia się z VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19a zwolnione z VAT jest świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.
Taka sprzedaż zwolniona nie powoduje konieczności odliczania VAT przy zastosowaniu proporcji.
Potwierdza to odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 czerwca 2012 r. (ILPP2/443-300/12-3/MR). Powołała się ona przede wszystkim na art. 90 ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Ustęp 2 tego przepisu mówi, że dopiero jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego.
Przy przekazywaniu pakietów medycznych tak jednak nie jest. W podsumowaniu odpowiedzi izba zauważyła, że „ze zwolnioną sprzedażą pakietów medycznych związany jest jedynie ich zakup od usługodawcy, możliwe jest wyodrębnienie podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, zatem nie znajdą zastosowania przepisy określone w art. 90 ust. 2 oraz art. 91 ustawy o VAT. W konsekwencji wnioskodawca nie ma obowiązku dokonywania rocznej korekty podatku naliczonego”.