Tak wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP2/443-194/12-2/AW) wydanej 30 maja 2012.
Artystka prowadząca działalność gospodarczą, została zatrudniona przez staję telewizyjną jako juror w konkursie wykonawców muzycznych. Umowa ze stacją tv przewidywała wypłatę wynagrodzenia za wykonanie roli polegającej na udziale w audycji i konkursie, autorskiej ocenie wykonania występów poszczególnych uczestników oraz konkursu ich występów, a także osobistym i profesjonalnym stworzeniu artystycznego wykonania/utworu. Artystka zobowiązała się przenieść na rzecz stacji telewizyjnej całość majątkowych praw autorskich do utworów i praw pokrewnych do artystycznych wykonań oraz ich fragmentów wraz z wyłącznym prawem zezwalania na wykonywanie autorskich praw zależnych.
Piosenkarka zapytała fiskusa, czy od usług artysty jurora będzie musiała zapłacić VAT. Przedstawiając własne stanowisko powołała się na art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z VAT usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów. Podatniczka przypomniała, że zgodnie z art. 1 ustawy o prawie autorskim przedmiotem tego prawa jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Podatniczka uznała, że jej usługi objęte umową z tv podlegają zwolnieniu od podatku VAT.
Zgodził się z tym Dyrektor IS. Przypomniał, że przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory muzyczne i słowno-muzyczne, a także sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne (w tym filmowe), a także każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskim, artystycznymi wykonaniami są m.in. działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.
Fiskus uznał, że usługi związane z osobistym udziałem artystki w charakterze jurora w audycji telewizyjnej, w której jest organizowany konkurs wykonawców muzycznych mają związek z kulturą.
- Udział ten bowiem wiąże się z wykonywanym przez wnioskodawczynię zawodem, bogatym dorobkiem artystycznym oraz utrwalonym wizerunkiem artysty - wykonawcy - stwierdził Dyrektor IS.
Dlatego, jego zdaniem, świadczone przez piosenkarkę usługi jurora są usługami o charakterze kulturalnym i jako takie podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.