10 maja Komisja przedstawiła propozycję zmian w dyrektywie 2006/112/WE, które mają ujednolicić VAT na vouchery, dotychczas różnie traktowane przez poszczególne kraje UE.

Nowe zasady będą miały istotny wpływ na branże, które wykorzystują w swojej działalności różnego rodzaju bony, kupony, karty (w tym karty rabatowe).

Dotychczas na gruncie polskich przepisów takie bony czy karty pozostawały zasadniczo poza zakresem opodatkowania VAT.

Komisja chce wprowadzić definicję tych pojęć do celów VAT oraz rozróżnienie między bonami pojedynczego przeznaczenia (single-purpose voucher), za które uzyskać można konkretne świadczenie (towar lub usługę), oraz różnego przeznaczenia (multi-purpose voucher), które pozwalają na uzyskanie jednego lub kilku świadczeń spośród większej ilości dostępnych propozycji. Będzie to miało praktyczne przełożenie m.in. na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. O ile dla single-purpose voucher obowiązek ten ma powstawać w momencie otrzymania zapłaty za voucher, o tyle w wypadku multi-purpose vouchers (bonów, za które nabyć można różne towary lub usługi) obowiązek podatkowy w VAT powstanie dopiero w momencie wykupu.

Co ważne, wprowadzone zostanie wyraźne rozgraniczenie między voucherami (również w formie elektronicznej) a dostawą usług obsługi płatności (systemu płatności mobilnych), dla których przepisy o VAT przewidują odmienne konsekwencje. Ma to szczególnie znaczenie dla podmiotów z branży telekomunikacyjnej, które obecnie często oferują możliwość zapłaty przez telefon komórkowy za różnego rodzaju towary i usługi.

Istotne zmiany dotyczą również podmiotów uczestniczących w dystrybucji voucherów. Do celów VAT każdy kolejny uczestnik łańcucha dystrybucji zostanie uznany za podmiot świadczący usługę wobec poprzedniego podmiotu. Podstawą opodatkowania VAT będzie różnica między wartością nominalną bonu a zapłaconą ceną. Ważne konsekwencje dotyczyć będą również rozliczania do celów VAT kuponów (bonów) rabatowych.

Proponowane zmiany mają wejść w życie od 2015 r.

- oprac. mpa

Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy