Ministerstwo Finansów przygotowało założenia do projektu zmian w ordynacji podatkowej i ustawie o kontroli skarbowej. Wynika to z obowiązku implementacji przez państwa członkowskie dyrektywy Rady 2011/16/UE z 15 lutego 2011 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2013 r.

Precyzyjne terminy

Ministerstwo uzasadnia, że obecnie wymiana obejmuje informacje o opodatkowaniu dochodu, majątku lub kapitału oraz składek ubezpieczeniowych. Teraz obejmie „wszelkie informacje, które wydają się  istotne do celów stosowania i wykonywania przepisów prawa podatkowego". Chodzi o daniny „stanowiące dochód budżetu państwa, jak też jednostek samorządu terytorialnego", z wyjątkiem VAT, akcyzy i opłat skarbowych.

Zgodnie z projektem postępowanie o udzielenie informacji na wniosek obcych władz powinno być zakończone w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania wniosku, jeśli wydawane jest postanowienie o udzieleniu informacji. Gdy organ posiada już te dane, powinien je przekazać w ciągu dwóch miesięcy. Doprecyzowano też nieokreślony obecnie termin na udzielenie informacji z urzędu. Teraz będzie to miesiąc od ich uzyskania.

Polskim podatnikom trudniej będzie coś ukryć przed własnym fiskusem

– Projektowane zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż dyscyplinują organy podatkowe państw UE. Wprowadzają bowiem konkretne terminy na przekazanie określonych informacji. Dotychczas przepisy nakazywały zrobić to bez zwłoki – mówi Alicja Sarna, doradca podatkowy w MDDP.

Niepokojący jej zdaniem jest natomiast zwrot o przekazywaniu „wszelkich informacji, które wydają się istotne do celów stosowania i wykonywania przepisów prawa podatkowego".

– Takie sformułowanie, które jest bardzo nieprecyzyjne, wynika jednak wprost z samej dyrektywy – mówi Alicja Sarna.

Projekt MF zakłada też, że organ podatkowy będzie zobowiązany do przesłania informacji zwrotnej o sposobie wykorzystania otrzymanego materiału, gdy dane te zostaną udostępnione na jego wniosek.

Polski fiskus nie tylko zostanie zobligowany do szybszego przekazywania informacji władzom innych państw, ale również sam szybciej je uzyska. Oznacza to, że polskim podatnikom trudniej będzie ukryć swoje dochody za granicą, tym bardziej że informacje o odsetkach i lokatach przekazywane są z urzędu – mówi Alicja Sarna.

Ważne dla firm

Łukasz Mróz, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC, zwraca uwagę na zmiany dotyczące kontroli jednoczesnych. Przewidują one rezygnację z przepisu, który upoważnia MF do zawierania porozumień w sprawie koordynacji działań prowadzonych we współpracy z obcymi władzami. Do wszczęcia i prowadzenia kontroli jednoczesnych wystarczyć będzie dokonanie uzgodnień i podjęcie decyzji o przystąpieniu do konkretnej kontroli.

– W praktyce umożliwi to jednoczesne skontrolowanie w różnych krajach różnych spółek należących do tej samej grupy, np. w zakresie cen transferowych. – mówi Łukasz Mróz.

etap legislacyjny: uzgodnienia zewnętrzne