Zgodnie z art. 80a ordynacji podatkowej deklaracje składane w urzędzie skarbowym mogą być podpisywane przez pełnomocnika. Może go ustanowić podatnik, płatnik lub inkasent. Zasada ta dotyczy zarówno deklaracji składanych w formie papierowej, jak i przesyłanych przez Internet. Z pełnomocnictwa powinno jednoznacznie wynikać, których deklaracji ono dotyczy. Podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia z tego obowiązku podatnika, płatnika lub inkasenta. Co do zasady, aby móc podpisywać deklaracje elektroniczne, trzeba dysponować podpisem elektronicznym.
Gdzie przesłać
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji papierowych oraz zawiadomienie o jego odwołaniu składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego deklaracja dotyczy. Inna zasada obowiązuje przy pełnomocnictwie do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz zawiadomieniu o jego odwołaniu. Podatnik, płatnik lub inkasent składa je naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników.
Jeżeli przepisy wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisywania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby.
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji przesyłanych elektronicznie należy złożyć na wzorze UPL-1, a zawiadomienie o jego odwołaniu na wzorze OPL-1.
Formularze te składa się w formie papierowej.
Wzór tych pełnomocnictw określa rozporządzenie ministra finansów z 19 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzoru zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa (DzU nr 286, poz. 1681).
Wystarczy jedno
Wystarczy, że pełnomocnik złoży raz we właściwym urzędzie skarbowym udzielone mu upoważnienie, aby do momentu powiadomienia organu podatkowego o jego odwołaniu mógł skutecznie podpisywać deklaracje za swojego mocodawcę. Potwierdza to Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 marca 2011 r. (ILPP2/ 443-1984/10-2/JK).
Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji nie uprawnia do sporządzenia deklaracji. Do tego potrzebne jest oddzielne umocowanie. Pełnomocnik nie może więc poprawić deklaracji w urzędzie skarbowym, jeżeli okaże się, że zawiera ona błędne dane.
Takie stanowisko potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 2009 r. (I FSK 1303/ 08). Czytamy w nim, że „pełnomocnictwo, o którym mowa w rozdziale 9A ordynacji podatkowej, jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, upoważniającym jedynie do złożenia podpisu na deklaracji, z wyłączeniem innych działań na rzecz podatnika. Pełnomocnictwo to nie uprawnia np. do sporządzenia deklaracji, co musi wynikać z innego tytułu prawnego. Osoba ustanowiona jedynie do podpisywania deklaracji nie może też poprawić danych zawartych w deklaracji".
Oznacza to, że niezmiernie istotne jest sprecyzowanie treści pełnomocnictwa. Można np. określić, że dotyczy ono sporządzania, podpisywania oraz korygowania danych zawartych w deklaracji w urzędzie skarbowym.
Podatnicy, płatnicy lub inkasenci muszą też pamiętać, że wszelkie skutki prawnopodatkowe związane z danymi ujawnionymi w deklaracji obciążają ich. Pełnomocnik nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. Potwierdza to wskazany wyżej wyrok z 18 grudnia 2009 r.
Kiedy opłata skarbowa
Złożenie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji, jego odpisu, wypisu lub kopii podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Wyjątkiem jest pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych w formie elektronicznej złożone na formularzu UPL-1. Jest ono zwolnione z tej opłaty. Zwolnione z opłaty skarbowej jest również pełnomocnictwo udzielone małżonkowi.
Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od złożonego dokumentu pełnomocnictwa, jego odpisu, wypisu lub kopii ciąży na mocodawcy lub pełnomocniku.
Obowiązek ten powstaje z chwilą złożenia dokumentu w organie skarbowym.