Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 19 stycznia 2011 r. (IPTPP1/443-897/11-2/MS)
rozpatrywała sytuację, gdy w ramach zawartego kontraktu placówka lecznicza kupowała usługi obsługi oddziału oraz opieki nad chorymi.
Stwierdziła, że m.in. usługi w zakresie: pomocy pacjentom oraz personelowi medycznemu w wykonywaniu czynności związanych z utrzymaniem higieny chorego, przy zmianie pozycji pacjentów leżących, karmieniu pacjenta lub pomocy przy karmieniu, pomocy przy wykonywaniu zabiegów przez personel medyczny i przy zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, są zwolnione z VAT.
Natomiast usługi polegające na: myciu i dezynfekcji kaczek, basenów, nocników, zdejmowaniu bielizny pościelowej, myciu i dezynfekcji łóżka po wypisie pacjenta, rozdawaniu lub pomocy przy rozdawaniu posiłków na oddziale, zmywaniu i wyparzaniu naczyń, pomocy przy toalecie pośmiertnej, transporcie zwłok lub pomocy przy transporcie, transporcie brudnej i czystej bielizny szpitalnej z i na oddziały, transporcie odpadów medycznych zakaźnych, medycznych pozostałych i specjalistycznych do punktów ich składowania, transporcie narzędzi i materiałów między oddziałami a centralną sterylizacją, transporcie łóżek do miejsca ich dezynfekcji i mycia, transporcie próbek materiału biologicznego pobranego od pacjentów do laboratorium, pomocy przy transporcie leków, materiałów opatrunkowych z apteki, nie są objęte zwolnieniem, bo nie mają celu terapeutycznego lub leczniczego, a związane są raczej z ogólnym wsparciem działalności jednostki leczniczej.
W interpretacji z 12 października 2011 r. ( ILPP1/443-947/11-6/MS) Izba Skarbowa w Poznaniu również wskazała, że zwolnione z VAT są usługi pomocy przy pacjencie oraz transportu pacjentów w obiektach zakładu opieki zdrowotnej, natomiast opodatkowane są usługi kompleksowych zabiegów sanitarno-higienicznych, porządkowych, transportu niedotyczącego pacjentów oraz obsługi kuchenek oddziałowych (przygotowania i dostarczania posiłków pacjentom, utrzymania czystości w kuchenkach).
Kiedy z VAT, a kiedy bez
Zdaniem organów podatkowych opodatkowane są również:
• usługi sterylizacji narzędzi na potrzeby innej jednostki medycznej (tak Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacjach z 15 lipca 2011 r., IBPP4/443-648/11/KG, i z 7 listopada 2011 r., IBPP4/443-1247/11/AŚ),
• wynajem sprzętu medycznego przez NZOZ na rzecz lekarzy mających prywatne praktyki (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 14 grudnia 2011 r., IPTPP1/443-794/11-2/MW),
• usługi związane z utrzymaniem czystości (dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja) świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 28 czerwca 2011 r., IPTPP1/443-81/11-4/ALN).
Ze zwolnienia korzystają natomiast:
• dyżury lekarskie, czyli gotowość do świadczenia pomocy medycznej, jako usługi związane z opieką medyczną i profilaktyką zdrowotną (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 września 2011 r., ITPP1/443-873c/11/JJ),
• usługa nieuzasadnionego wyjazdu karetki na wezwanie, ponieważ są to świadczenia medyczne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (tak pismo Izby Skarbowej w Katowicach z 10 czerwca 2011 r. IBPP4/443-570/11/MN).
Tomasz Dereszewski jest konsultantem w dziale prawnopodatkowym PwC
Michał Zdyb jest menedżerem w dziale prawnopodatkowym PwC