Wyrok warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt: III SA/Wa 735/11) dotyczył znanego dostawcy – firmy Gaspol SA – dostarczającego m.in. gaz do ogrzewania pomieszczeń.

Takie właśnie przeznaczenie tego paliwa jest – w myśl ustawy o akcyzie oraz europejskiej dyrektywy akcyzowej – zwolnione z podatku (w odróżnieniu od zastosowania go np. do napędu pojazdów). Dla władz celnych oraz sądu ważniejsze okazały się jednak braki dokumentacyjne, i to u pośrednika, a nie u ostatecznych odbiorców.

Gaz z Gaspolu trafiał do 56 kurzych ferm, które używały go do ogrzewania pomieszczeń gospodarczych. Ich właściciele, chcąc zapewnić sobie hurtową cenę, powołali wspólne przedsiębiorstwo – spółkę Farmer, która formalnie kupowała gaz od Gaspolu, po czym odsprzedawała go poszczególnym hodowcom.

Zgodnie z wymogami przepisów akcyzowych firmy zużywające gaz do celów opałowych (czyli właśnie hodowcy drobiu) składały oświadczenia o takim właśnie przeznaczeniu gazu. Nie budziło to zresztą wątpliwości organów celnych. Jednak zakwestionowały one zwolnienie z akcyzy, wskazując, że takie oświadczenia powinna dostarczać spółka Farmer.

Gaspol zaskarżył decyzję dyrektora warszawskiej Izby Celnej, jednakże sąd ją oddalił. W ustnym uzasadnieniu wskazano, że Gaspol miał obowiązek uzyskiwać oświadczenia od Farmera, gdyż same tylko oświadczenia od finalnych odbiorców nie dawały prawa do zwolnienia z podatku.

Fakt ostatecznego zużycia gazu na cele opałowe nie ma w kwestii zwolnienia żadnego znaczenia wobec braku oświadczeń u podmiotu, który takie oświadczenie powinien złożyć – zauważył sąd.

Według Adama Kubiaka, radcy prawnego Gaspolu, nie było prawnego wymogu składania oświadczeń przez pośrednika, który nie zużywał gazu.

– Zapomniano o podstawowym ustawowym warunku zwolnienia, czyli ogrzewaniu pomieszczeń gazem, a tego nikt nie kwestionował – podkreśla Adam Kubiak. Zauważa on, że kwotę tego podatku, normalnie stanowiącego składnik ceny, Gaspol musi pokryć z własnych środków, bez możliwości odzyskania.

Wyrok nie jest prawomocny. Gaspol rozważa złożenie skargi do NSA.