Sprawa będąca przedmiotem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (sygnatura akt: I SA/Gd 885/11) dotyczyła spółki, która zawiera z osobami wyjeżdżającymi za granicę umowy ubezpieczenia assistance. W razie np. wypadku lub innej szkody poza krajem klient zyskuje prawo m.in. do kompleksowej opieki medycznej, transportu do placówki medycznej lub innego wskazanego przez siebie miejsca. Realizacją tych zadań zajmuje się wyspecjalizowane centrum obsługi klienta, od którego skarżąca spółka nabywa kompleksowe usługi wsparcia.

Otrzymała ona interpretację, zgodnie z którą usługi te nie mogą być zwolnione z VAT. WSA w Gdańsku zakwestionował jednak to stanowisko. Przypomniał, że zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 13 w związku z art. 43 ust. 37 ustawy o VAT zwolnione od podatku są usługi będące elementem usługi głównej, które stanowią odrębną całość oraz są właściwe i niezbędne do świadczenia usługi zwolnionej.

WSA uznał, że kupowane przez wnioskodawcę świadczenia spełniają wszystkie te warunki, tak więc podlegają zwolnieniu. Są elementem usługi ubezpieczeniowej niezbędnym do jej wykonania, a jednocześnie stanowią odrębną całość, gdyż można je powierzyć innym podmiotom.

To pierwszy tego typu wyrok, korzystny zarówno dla zakładów ubezpieczeniowych, jak i podmiotów świadczących usługi wsparcia w procesie likwidacji szkód ubezpieczeniowych. Po 1 stycznia 2011 r. organy podatkowe automatycznie nakazują objąć opodatkowaniem VAT wiele usług związanych z rynkiem ubezpieczeń, w tym takich, które dotychczas korzystały ze zwolnienia jako pomocnicze. W efekcie ekonomiczne koszty tego podatku ponieśliby klienci. Sąd potwierdza, że stanowisko fiskusa jest nieprawidłowe – podkreśla Maciej Dybaś, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Interpretacje wydawane po 1 stycznia 2011 r. są niekorzystne dla branży ubezpieczeniowej

Dodaje, że nie oznacza to, iż wszystkie tego rodzaju usługi powinny być zwolnione od VAT. Każdy przypadek należy rozstrzygać indywidualnie, biorąc pod uwagę zapisy umowy i charakter świadczeń.

Według niego trudno na tej podstawie stworzyć katalog usług zwolnionych z VAT. Nie można jednak zakładać, że żaden przypadek wsparcia podczas likwidacji szkody nie może korzystać ze zwolnienia, a tak twierdziły do tej pory organy podatkowe. Problematyczne byłoby już natomiast zastosowanie zwolnienia np. do powypadkowej naprawy samochodu, którą może de facto wykonać każdy zakład blacharski.

Jak mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, wyrok ma istotne znaczenie dla branży, gdyż podważa stanowisko MF wyrażone w wielu interpretacjach.

– W praktyce niektóre zakłady ubezpieczeń za te same usługi dostawały od jednych podmiotów faktury z naliczonym VAT, a od innych bez VAT. Powodowało to ogromne zaniepokojenie i wątpliwości podatkowe. Branża ubezpieczeniowa stoi na stanowisku, że wszystkie usługi pomocnicze dotyczące usług ubezpieczeniowych, w tym likwidacji szkód, powinny być zwolnione z VAT. Opodatkowanie ich automatycznie przełożyłoby się na wzrost składek ubezpieczeniowych – ocenia Jan G. Prądzyński.