Od 1 stycznia każdy może wystąpić o wydanie interpretacji ogólnej. Obowiązujące od ponad miesiąca nowe przepisy ordynacji podatkowej mają zapewnić jednolite stosowanie prawa podatkowego. Dotychczas minister finansów wydawał takie interpretacje wyłącznie z własnej inicjatywy. Nie robił tego zbyt często. W ciągu ostatnich czterech lat było ich 29. Teraz minister (de facto pięć oddelegowanych izb skarbowych) ma wyjaśniać przepisy na wniosek każdego zainteresowanego.
Jak poinformowało "Rz" Ministerstwo Finansów, w styczniu do dwóch biur Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej i w Lesznie wpłynęły cztery wnioski o wydanie interpretacji ogólnej. Trzy dotyczyły podatku dochodowego i jeden VAT.
Wnioskodawcy pytali o wykładnię art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT w stanie prawnym obowiązującym do końca 2008 r. Chodzi o możliwość traktowania wynagrodzeń pracowników budowlanych jako kosztów bezpośrednich, potrącanych w momencie uzyskania przychodu.
Jeden z wniosków dotyczył art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w zakresie nieodpłatnych świadczeń. Pytano w nim, czy spółka ma przychód z tytułu nieodpłatnego poręczenia jej kredytu przez udziałowców.
Podatnicy chcą też wiedzieć, czy podmioty przekazujące odpady będą musiały sporządzać i przekazywać informacje PIT-8C.
Zadano też pytanie, czy usługi badania psychologicznego kierowców są zwolnione z VAT.
Nie wiadomo jeszcze, jakie będą rozstrzygnięcia w tych sprawach, gdyż – jak informuje MF – są analizowane w biurach KIP.
– Cztery wnioski o wydanie interpretacji ogólnych w ciągu miesiąca to niezbyt wiele. Nie sprawdziły się wcześniejsze obawy, że podatnicy zaleją nimi ministerstwo. Wydaje się, że wszyscy są przyzwyczajeni występować o interpretację indywidualną we własnej sprawie – mówi Marek Kolibski, wspólnik w KNDP Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy. – Sprawy, o które pytają wnioskodawcy, budzą wiele wątpliwości. Warto więc, by minister rozstrzygnął je w interpretacji ogólnej, która dotyczy i chroni wszystkich.
Od Nowego Roku każdy podatnik może wystąpić o wydanie ogólnej interpretacji
Pierwotnie prawo do występowania o interpretację ogólną miało przysługiwać tylko organizacjom pracodawców i związkom zawodowym. Sejm, obawiając się niezgodności z konstytucją, przyznał je wszystkim zainteresowanym. Pojawiły się jednak obawy, że większość pytań może zostać odrzucona, gdyż przepisy te pozostawiają ministerstwu dużą swobodę w wydawaniu rozstrzygnięć.
We wniosku należy przedstawić przepisy wymagające wydania interpretacji ogólnej oraz wskazać niejednolite ich stosowanie w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych. Co ważne, trzeba wykazać niejednolite stosowanie przepisów w takich samych stanach faktycznych lub w przyszłych oraz w takich samych stanach prawnych. W dniu wydania wniosku w sprawach tych nie może być prowadzone postępowanie podatkowe ani kontrolne. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, minister pozostawi wniosek bez rozpatrzenia. Na to postanowienie będzie przysługiwało zażalenie.
– Najbliższe tygodnie pokażą, jak ministerstwo interpretuje te przepisy. Należy mieć nadzieję, że z wnioskami o wydanie interpretacji ogólnej będą występować organizacje branżowe w imieniu swoich członków, dobrze je uzasadniając, a organy podatkowe je uwzględnią – mówi Marek Kolibski.