Internetowy handel fanami nie jest obojętny podatkowo. Zyskiem ze sprzedaży przedsiębiorczy internauta musi podzielić się z fiskusem, płacąc podatek dochodowy. W niektórych sytuacjach będzie nawet musiał rozliczyć VAT.
Takie niekorzystne dla internautów stanowisko zajmuje Ministerstwo Finansów.
Jest przychód
Pojęcie fan page (strona fanów) nie zostało zdefiniowane w przepisach.
– Nie zmienia to faktu, że jest to profil publiczny, który został stworzony na Facebooku w celu promowania różnych marek czy konkretnych produktów, artystów itp. Może być przedmiotem transakcji. Sprzedaż takiej strony to przychód dla sprzedającego – uważa resort finansów.
Sposób rozliczenia podatku dochodowego od takiej sprzedaży zależeć będzie od jej rozmiaru i charakteru. Jeżeli jest prowadzona we własnym imieniu oraz w sposób zorganizowany i ciągły, zostanie przez fiskusa uznana za działalność gospodarczą. Incydentalne zbycie fan page spowoduje powstanie przychodu z praw majątkowych.
Przedsiębiorczy internauta musi podzielić się swoim zyskiem z fiskusem
– Osoba fizyczna zbywająca utworzoną przez siebie fan page zapłaci od osiągniętego z tego tytułu przychodu podatek dochodowy obliczony według skali – wyjaśnia Jarosław Żemantowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Obowiązujące stawki to 18 i 32 proc. W tym przypadku może powstać problem z kosztami uzyskania przychodu, które nie zostały określone w ustawach podatkowych.
Odmienne zasady opodatkowania są przewidziane dla osób zakładających i sprzedających strony fanów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Mogą opodatkować takie dochody np. 19-proc. podatkiem liniowym. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania przedsiębiorca nie będzie miał problemów z potrąceniem realnych kosztów uzyskania poniesionych na stworzenie strony.
Z VAT czy bez
– W obydwu przypadkach przychody osiągnięte ze sprzedaży stron fanów powinny zostać uwzględnione w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach właściwie określonego źródła przychodów – przypomina Jarosław Żemantowski.
Przy handlu fanami MF nie wykluczył też konieczności rozliczenia VAT. W ocenie ekspertów tu sprawa nie jest jednak oczywista i może budzić uzasadnione wątpliwości, zwłaszcza że brakuje w tej dziedzinie jasnych regulacji prawnych.
Maciej Dybaś, starszy konsultant z zespołu podatków pośrednich w PwC, uważa, że sprzedaż strony fanów powinna być zaklasyfikowana dla celów VAT jako usługa. Choć i tak pojawi się problem jej zdefiniowania i ustalenia właściwej stawki VAT. Ze względu na charakter świadczonej usługi – w ocenie eksperta – należałoby ją uznać za usługę dostępu do bazy danych, która zasadniczo powinna zostać opodatkowana według podstawowej 23-proc. stawki VAT. W niektórych przypadkach można ją także zakwalifikować jako transakcję korzystającą z obniżonej 8-proc. stawki podatku, tj. jako przeniesienie przez twórcę licencji do praw autorskich.
– Samo zaklasyfikowanie sprzedaży fanów jako usługi opodatkowanej VAT nie oznacza jeszcze konieczności rejestracji na VAT i wystawiania faktur w każdym przypadku – zastrzega jednak Maciej Dybaś.
Przede wszystkim należy rozważyć, czy sprzedawca dokonuje transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i działa w charakterze podatnika. Ponadto należy mieć na uwadze zwolnienie podmiotowe określone w art. 113 ustawy o VAT.
– Incydentalna sprzedaż profilu założonego na przykład na portalu społecznościowym, niemająca charakteru zawodowego, nie powoduje uznania danego podmiotu za podatnika VAT.
Tym samym nie będzie on zobowiązany do jego naliczenia – wyjaśnia Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, partner w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.tarka@rp.pl
Coraz popularniejszy biznes
- Fanpage to wirtualny profil utworzony na portalu społecznościowym, posiadający znaczną liczbę fanów, tj. osób, które poprzez kliknięcie zgodziły się udostępnić dane o własnych profilach, wykorzystywany m.in. w promowaniu różnych marek, konkretnych produktów, artystów itp.
- W listopadzie i grudniu 2011 r. na Allegro:
źródło: raport specjalistycznego serwisu Manubia.pl