Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 577/11)

uwzględnił skargę kasacyjną spółki, której fiskus odmówił zaliczenia kwoty zwrotu VAT na poczet innych zobowiązań podatkowych.

We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że w deklaracjach VAT-7 wykazuje regularnie nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. Postanowiła, że będzie występować o zaliczenie kwoty zwrotu VAT na poczet różnych zobowiązań podatkowych i należności publicznoprawnych. W związku z tym zapytała, czy jeżeli nie ma zaległości podatkowych, możliwe jest zaliczenie kwoty zwrotu VAT lub jej części na poczet zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości oraz opłat za korzystanie ze środowiska.

Fiskus odpowiedział negatywnie. Podkreślił, że w analizowanym wypadku spółce przysługuje zwrot VAT. Organem podatkowym właściwym dla strony w zakresie tego podatku jest naczelnik urzędu skarbowego. W konsekwencji zwrot VAT może zostać zaliczony przez ten organ na zobowiązania podatkowe spółki pozostające w jego właściwości. Organem podatkowym właściwym w sprawie podatku od nieruchomości jest zaś wójt (burmistrz, prezydent miasta). Opłaty za korzystanie ze środowiska podmiot wnosi na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska.

W interpretacji wyjaśniono, że skoro naczelnik urzędu skarbowego nie jest organem właściwym w sprawach należności spółki z tytułu podatku od nieruchomości i opłat za korzystanie ze środowiska, to nie może dokonywać zaliczenia zwrotu VAT na te zobowiązania publicznoprawne.

To stanowisko poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy. Oddalając skargę spółki, sąd przypomniał, że co do zasady zgodnie z art. 76 § 1 ordynacji podatkowej nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet m.in. zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę.

Nadpłatę można zarachować także na poczet bieżących należności. W razie braku bieżących należności do uregulowania nadpłaty podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie ich w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Zdaniem WSA zaliczenia zwrotu podatku na zobowiązania publicznoprawne nie można dokonać z naruszeniem właściwości organu.

Spółka nie dawała za wygraną i miała rację. Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielił stanowiska fiskusa i WSA. Jak podkreślił sędzia NSA Adam Bącal, art. 76 ordynacji podatkowej nie zawiera żadnego zastrzeżenia, że zaliczenie musi nastąpić na podstawie właściwości rzeczowej, miejscowej czy innej.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 577/11