- Prowadzę działalność gospodarczą, wynajmuję samochód osobowy od innej firmy. Czy jeśli zdecyduję się na jego podnajem (oddanie do odpłatnego używania osobie trzeciej), będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłacany przez siebie czynsz najmu, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?
– pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, na potrzeby działalności gospodarczej podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu przez stawkę za 1 km przebiegu, określoną w odrębnych przepisach.
Podobne ograniczenie w odniesieniu do podatników CIT zawiera art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, który dotyczy kosztów używania dla celów działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika.
Jak z tego wynika, podatnik, który zawiera umowę najmu samochodu osobowego i na jej podstawie wykorzystuje pojazd w działalności gospodarczej, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Prowadzenie ewidencji jest warunkiem koniecznym do uznania wydatków związanych z używaniem auta za koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie ewidencja wyznacza limit kosztów, które podatnik może uwzględnić.
Według interpretacji organów podatkowych do wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego należy zaliczyć także czynsz najmu. Uznała tak m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 20 stycznia 2011 (IBPBI/2/423-60/11/SD).
Podobne stanowisko prezentują także niektóre sądy administracyjne, np.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który w wyroku z 6 maja 2011 (I SA/Wr 412/11)
wskazał, że do wydatków z tytułu używania samochodu osobowego „zalicza się zatem wszystkie sumy wydane w związku z posługiwaniem się rzeczą, korzystaniem z rzeczy – a więc również czynsz z tytułu najmu rzeczy”. Podobny pogląd wyraził
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 marca 2010 (II FSK 1890/08).
Co się stanie w sytuacji, gdy podatnik wynajmie najmowany samochód osobowy innej osobie lub spółce? Załóżmy, że firma A używa samochodu osobowego na podstawie umowy najmu (zawartej z właścicielem pojazdu), ale nie będzie miała potrzeby korzystać z niego przez cały najbliższy miesiąc.
W konsekwencji podjęła decyzję o jego czasowym oddaniu w odpłatne używanie podmiotowi B. Przez wspomniany okres B będzie miał wyłączność na użytkowanie pojazdu. Z uwagi na brak informacji o datach i celach wyjazdu, trasach przyjazdu itd. A nie będzie w stanie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Czy może zaliczyć do kosztów podatkowych czynsz najmu zapłacony właścicielowi samochodu?
Organy podatkowe twierdząco odpowiadają na to pytanie. Takie stanowisko zajęła m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 11 sierpnia 2011 (IPPB1/415-578/11-2/ES). Dotyczyła ona osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wynajmu samochodów, wynajmującej zarówno pojazdy będące jej własnością, jak i będące przedmiotem umowy najmu.
Analogicznej odpowiedzi w odniesieniu do przepisów ustawy o CIT ta sama izba udzieliła w interpretacji z 18 czerwca 2008 (IP-PB3-423-529/08-2/MS). Wskazała, że w sytuacji gdy samochody osobowe są wynajmowane przez podatnika a jednocześnie nie są przez niego używane, tylko przekazywane kontrahentom do używania w drodze umowy lub udostępniane jako pojazdy zastępcze na podstawie umowy leasingu, nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu w sposób przewidziany w art. 16 ust. 5 ustawy o CIT.
Wydatki związane z najmem samochodów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Autor jest doradcą podatkowym, właścicielem kancelarii doradztwa podatkowego TuboTax
Zobacz serwis: