- Dokonujemy dostawy towarów z Polski na Słowację w związku z wykonywaniem tam usług budowlanych. Czy przemieszczenie towarów między krajami unijnymi w związku z usługami na nieruchomościach należy traktować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), czy jako dostawę towarów z montażem i opodatkować w kraju, w którym dokonano montażu?
Jeżeli polski przedsiębiorca, który dostarcza towar z Polski do Słowacji, wykonuje tam także usługi i przemieszczane towary są elementem tych usług, to będą miały zastosowanie przepisy dotyczące dostawy z montażem.
W myśl art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.
Za instalację lub montaż nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.
Ustawodawca określając w ten sposób miejsce opodatkowania towarów (które przecież mogą być także przemieszczane w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych), w art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT postanowił, że przemieszczenia towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego nie uznaje się za WDT, w przypadku gdy towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejsce dostawy określone zostało zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Zatem jeśli czytelnik przemieszcza towary dla celów wykonania przez niego usługi budowlanej w Słowacji, to ich dostawa będzie opodatkowana w miejscu montażu i wyłączone będą – z mocy samej ustawy – przepisy dotyczące WDT i wszelkich obowiązków w tym zakresie. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 stycznia 2011 (ITPP2/443-1083a/MD).
Inaczej musi postąpić polski podatnik, który jedynie dostarcza towar do innego kraju członkowskiego, a usługa wykonywana jest przez innego podatnika. Niewątpliwie wtedy podlegać będzie rygorom ustawy o VAT w zakresie WDT. Konsekwencją tego jest konieczność posiadania dokumentacji uprawniającej do zastosowania do tej dostawy zerowej stawki VAT.
Podsumowując, dla prawidłowej kwalifikacji dostawy towarów do innego państwa członkowskiego konieczna jest analiza, czy dostawa ta jest elementem kompleksowej usługi, czy też czynnością samoistną.
—Joanna Ryś-Bednarczyk doradca podatkowy w Lynx Tax