Kwoty wydane na zakup kas fiskalnych można odliczyć na dwa sposoby. Wolno zrobić to w deklaracji VAT składanej za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego lub za okresy następujące po nim (w przypadku podatników VAT czynnych).

Trzeba jednak pamiętać, że kwota odliczenia w danym okresie rozliczeniowym nie może być wyższa od różnicy między podatkiem należnym a naliczonym. Gdy VAT naliczony jest wyższy lub równy VAT należnemu (w danym okresie rozliczeniowym), podatnik otrzyma zwrot wydatków poniesionych na zakup kasy fiskalnej. Kwota ta nie będzie jednak mogła przekroczyć:

- 25 proc. kwoty odpowiadającej 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 175 zł – jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy miesięczne, lub

- 50 proc. kwoty odpowiadającej 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 350 zł – jeżeli podatnik składa deklaracje za okresy kwartalne.

Na nieco innych zasadach odzyskują pieniądze podatnicy, którzy kupili kasy fiskalne, ale wykonują wyłącznie czynności zwolnione od VAT lub są podatnikami zwolnionymi  na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT. U nich zwrot wydatków następuje nie poprzez odliczenie od podatku, jak u podatników czynnych, u których występuje podatek należny do pomniejszenia, ale poprzez zwrot bezpośredni na konto takiego podatnika.

Ustawa o VAT mówi bowiem, że urząd skarbowy zwróci kwoty wydatkowane na zakup kas fiskalnych na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę w Polsce lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Zwrot nastąpi w terminie do 25 dnia od daty złożenia wniosku przez podatnika.

Taka konstrukcja spowodowana jest tym, że podatnicy zwolnieni przedmiotowo lub podmiotowo nie wykazują podatku należnego. Nie ma więc od czego odliczyć wydatków poniesionych na zakup kasy fiskalnej.

Aby otrzymać zwrot, trzeba złożyć wniosek. Powinien on zawierać: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku podatników świadczących usługi przewozów osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi – dodatkowo informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę rejestrującą.

Sam wniosek jednak nie wystarczy. Potrzebne będą dodatkowe informacje, przede wszystkim imię i nazwisko albo nazwa podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej. Nie obejdzie się też bez oryginału faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z dowodem zapłaty całej należności.

W przypadku podatników, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od VAT lub są podatnikami zwolnionymi od podatku, konieczne będą informacje o numerze rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podatnik jest członkiem (trzeba podać rachunek, na który urząd skarbowy ma zwrócić pieniądze).

Z kolei podatnicy świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi do wniosku muszą dołączyć fotokopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym, służącą do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu tych usług (w tym również zintegrowanego w jednej obudowie z kasą).

Zobacz serwis

» Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Kasy fiskalne