CIT: wydatki na remont są kosztem pośrednim

Rozliczenie kosztów remontu środków trwałych powinno następować w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, w którym ujęto je w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury (rachunku).

Publikacja: 25.03.2019 05:00

CIT: wydatki na remont są kosztem pośrednim

Foto: AdobeStock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2019 r. (0111-KDIB2-3.4010.382.2018.1.LG).

Podatnik – spółka akcyjna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji energii cieplnej. Spółka posiada liczne środki trwałe, które ulegają zużyciu. W konsekwencji, spółka ponosi znaczące wydatki na ich okresowe remonty. W bieżącym roku spółka poniosła wydatki na remont trzonu żelbetowego komina oraz schodów wejściowych budynku. W wyniku przeprowadzonych remontów nie nastąpiła zmiana przeznaczenia remontowanych obiektów. Skutkiem wykonanych prac nie było również ich ulepszenie. Zgodnie z zapisami polityki rachunkowości obowiązującej w spółce, wydatki na remont środków trwałych przekraczające 40 tys. zł rozlicza się za pośrednictwem rozliczeń międzyokresowych kosztów w okresie poprzedzającym przeprowadzenie kolejnego remontu.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie