W razie likwidacji spółki z o.o. majątek pozostały po zaspokojeniu wierzycieli jest dzielony pomiędzy wspólników.

Zgodnie natomiast z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o PIT dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość majątku otrzymanego w  związku z likwidacją osoby prawnej.

Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na art. 21 ust. 1 pkt 50a, który mówi, że zwolniona z podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów/akcji.

Jak wynika ze wskazanych przepisów, w przypadku likwidacji spółki kapitałowej, co do zasady to, co wspólnik uzyska po podziale, będzie jego dochodem do opodatkowania.

Ponad nadwyżkę

Dochód ten będzie jednak w części korzystał ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o PIT, co w konsekwencji sprawia, że opodatkowana będzie różnica między wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki z o.o. a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w  Warszawie z 5 października  2010 (IPPB2/415-736/10-2/ MS1).

W praktyce zatem, w przypadku likwidacji spółki, opodatkowana jest jedynie nadwyżka wartości otrzymanego w związku z likwidacją majątku ponad koszty poniesione w związku z objęciem udziałów w spółce przez wspólnika. Stawka podatku, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, wynosi w tym wypadku 19 proc.

Warto pamiętać, że w czasie likwidacji obowiązuje zakaz dokonywania chociażby częściowych wypłat zysków wspólnikom oraz dokonywania podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań.

Na zysk trzeba poczekać

Następnie powinnością likwidatorów jest ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji, wzywając wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia (art. 279 kodeksu spółek handlowych).

Jest to o tyle istotne, że zgodnie z art. 286 § 1 tego kodeksu podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed  upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwania wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności.

Obliczamy PIT

Ewentualny podatek należny z tytułu otrzymania części majątku zlikwidowanej spółki z o.o. obliczamy następująco:podatek = (wartość otrzymanego po likwidacji majątku – koszt nabycia udziałów) x 19 proc.

— Hanna Kozłowska biegła rewidentka w KDA Grupa Sarnowski i Wiśniewski w Poznaniu

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Likwidacja składnika majątku

Dobra Firma

»

Firma

»

Spółki

»

Likwidacja spółki

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Spółki

»

Rozliczenia podatkowe wspólników