W pierwszej kolejności należy ustalić, czy przekazanie pracownikom takich kart podlega VAT. Prawo do odliczenia przysługuje bowiem w zakresie, w jakim podatnik wykorzystuje nabyte towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych.
Gdy chodzi o część finansowaną przez pracownika, z pewnością można mówić o odpłatnym świadczeniu usług, pracodawca nabywa bowiem usługi, które następnie za wynagrodzeniem sprzedaje swoim pracownikom.
Jest to czynność podlegająca VAT, bo można wskazać bezpośredniego beneficjenta (konsumenta) i mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem wzajemnym (świadczenie wykonane przez przedsiębiorcę wiąże się z odpłatnością ze strony pracownika).
A jak to wygląda w przypadku części finansowanej przez pracodawcę? Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011, za odpłatne świadczenie usług należy także uznawać ich nieodpłatne świadczenie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika.
Bez znaczenia jest przy tym, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych usług. W konsekwencji obecnie każde nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników do celów innych niż działalność gospodarcza jest uznawane za opodatkowane VAT.
Podsumowując, skoro nabyte usługi w całości zostaną wykorzystane do wykonania czynności podlegających VAT, firmie będzie przysługiwać prawo od odliczenia całości VAT naliczonego.
- Hanna Kozłowska doradca podatkowy, biegła rewidentka w KDA Grupa Sarnowskii Wiśniewski w Poznaniu
Zobacz serwisy:
» Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Świadczenia dla pracowników
» Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Odliczenie i zwrot VAT » Odliczenie VAT