Sprzedaży towarów często towarzyszy wydanie palet, służących jako zabezpieczenie podczas transportu do końcowego odbiorcy i umożliwiających odpowiednie ułożenie w transporcie drobnych towarów, zgodnie z przyjętymi w tym zakresie praktykami. Niekiedy palety po rozładunku towarów nie są zwracane przewoźnikom, lecz są zatrzymywane przez odbiorców końcowych.

Nawet jeżeli przedsiębiorca podejmuje działania zmierzające do ich odzyskania, bardzo często nie dostaje z powrotem tej samej liczby palet (w praktyce przedsiębiorca nie odbiera tych samych palet, lecz otrzymuje zupełnie inne palety, które z uwagi na swoją zunifikowaną formę są w globalnym obiegu).

Zdarzają się także straty (ubytki) w ich ilości. Przedsiębiorcy nie prowadzą w tym zakresie szczególnej ewidencji. Z uwagi na wartość jednostkową palet nie traktują tych składników majątkowych również jako mienia wydanego pracownikom do rozliczenia się (np. gdy korzystają z własnego transportu).

Także w zapisach umów handlowych z przewoźnikami nie zawierają wzmianki o odpowiedzialności za powierzone palety, nawet zapominają o zapisach zobowiązujących odbiorcę do zwrotu palet czy też stanowiących, że przekazane palety pozostają własnością sprzedawcy i jakie są warunki odbioru poprzednio dostarczonych palet przy kolejnych dostawach.

Brak formalnego uregulowania obrotu paletami może – w świetle ostatnich zmian przepisów o opodatkowaniu VAT nieodpłatnych świadczeń – wiązać się z istotnym ryzykiem podatkowym.

1 kwietnia 2011 zmieniły się zasady opodatkowania nieodpłatnego wydania towarów. Katalog czynności opodatkowanych został znacznie rozszerzony. Wszystko za sprawą znowelizowanego art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Co mówi przepis

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów.

Z brzmienia tego przepisu wynika, że wszelkie nieodpłatne przekazania (darowizny) przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (niezależnie czy będą one realizowane na cele związane czy niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem) podlegają opodatkowaniu, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów, w całości lub w części.

Zatem, w sytuacji gdy cena sprzedaży produktów nie obejmuje ceny wydawanych palet a umowy z odbiorcami nie zawierają zapisów przewidujących obciążenie odbiorców kaucją na wypadek niezwrócenia dostarczonych palet, brak ich zwrotu przez odbiorców skutkować może powstaniem obowiązku opodatkowania VAT wartości wydanych a nieotrzymanych z powrotem palet. Takie wydanie może być zaklasyfikowane jako darowizna towarów.

Ponadto istnieje ryzyko, że zaklasyfikowanie przekazania palet jako darowizny będzie skutkowało brakiem możliwości uznania wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów. Po stronie odbiorcy powstanie konieczność rozpoznania przychodu podatkowego w wysokości wartości otrzymanych a niezwróconych palet.

Warto tu wskazać także na § 16 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Przepis ten wskazuje bowiem, że „jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż”.

Następnie przepis ten stwierdza, że „fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa w ust. 1, wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań”.

Przepis ten może jednak znaleźć zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdyby podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym i jednocześnie spełnił jeden z poniższych warunków:

- pobrał za wydane opakowania kaucję już na moment dostawy towarów lub

- określił w umowie kaucję za wydane opakowania.

Wprowadzenie do umów z kontrahentami stosownych zapisów oraz odpowiednie fakturowanie wydaje się najkorzystniejszym sposobem minimalizacji ryzyka podatkowego związanego z wydaniem palet.

Autorka jest doradcą podatkowym, biegłą rewidentką, w KDA spółka doradztwa podatkowego w Poznaniu

Zobacz serwis

»

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Opakowania