Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) zwolnione z podatku są świadczenia rzeczowe i ich ekwiwalenty przysługujące na podstawie przepisów o BHP.

Warunkiem zastosowania preferencji jest ustalenie, na podstawie ustawy lub przepisów wykonawczych, zasad przyznawania tych świadczeń. Regulacje obowiązków firmy wobec pracownika używającego monitora ekranowego znajdują się w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej (DzU z 1998 r. nr 148, poz. 973).

Zgodnie z nim pracodawca jest obowiązany zapewnić zatrudnionym okulary korygujące wzrok zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w trybie profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania. Obowiązek ten ma wobec osób użytkujących monitor co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Zasadniczą kwestią jest więc zaopatrzenie w szkła zgodne z zaleceniami okulisty. Przepisy nie określają, w jakiej formie pracownik ma otrzymać okulary. Przesądził o tym w interpretacji ogólnej minister finansów, uznając, że zarówno zakup przez pracodawcę, jak i bezpośrednio przez zainteresowanego i późniejszy zwrot poniesionych przez niego kosztów, uprawnia do zwolnienia z PIT (nr DD3/033/30/CRS/11/95).

Co ważne, nie ma przy tym znaczenia, na kogo będzie wystawiona faktura. Zwrot na podstawie dokumentu z danymi pracownika także uprawnia go do świadczenia niepomniejszonego o podatek.

Pojawiały się też wątpliwości co do możliwości korzystania ze zwolnienia, gdy pracodawca, zamiast zapewniać okulary, wyposaży zatrudnionego w soczewki kontaktowe lub zrefunduje ich zakup. Również ta niejasność została przesądzona na korzyść podatników. Szkła kontaktowe, jeżeli są zalecane przez lekarza, traktuje się tak samo jak okulary, uprawniają więc do zwrotu bez PIT.

Nie ma natomiast jasnych reguł co do wysokości zwrotu, jaki pracodawca powinien ustalić. Uznaje się, że kwota powinna wystarczyć na zakup okularów lub soczewek zaleconych przez lekarza.

Pieniądze wydane przez pracodawcę na zakup lub refundację są dla niego kosztem uzyskania przychodu. Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 marca (nr IBPBI/2/423-1890).

Czytaj też:

Nie będzie zwrotu za szkła kontaktowe

Więcej w serwisie:

Dochody pracownika i zleceniobiorcy

»

Świadczenia dla pracowników

»

Świadczenia rzeczowe

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

BHP

»

Okulary