Jeśli jednak roczny obrót przekroczy 150 tys. zł, trzeba wystawiać faktury. Ale tylko ze stawką 8 proc.

– Zamierzam wynajmować pokoje w gospodarstwie na wsi. Czy muszę płacić VAT? Czy jest to może nieopodatkowana działalność rolnicza?

– pyta czytelnik „Rz".

– Działalność rolnicza wykonywana przez rolników ryczałtowych (niezgłoszonych do celów VAT) faktycznie jest zwolniona z podatku. Trudno jednak uznać za nią wynajem pokoi – mówi Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL. – Definicję działalności rolniczej znajdziemy w art. 2 ustawy o VAT: generalnie jest to produkcja roślinna i zwierzęca, chów, hodowla, uprawy, sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, świadczenie usług rolniczych. Wynajem pokoi to w świetle ustawy o VAT działalność gospodarcza.

Nie oznacza to, że od razu trzeba płacić podatek. Przy małych obrotach możemy skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Limit to 150 tys. zł rocznie. Gdy zaczynamy wynajmować pokoje w ciągu roku, limit obliczamy proporcjonalnie.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet gdy przysługuje zwolnienie, musimy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Dokumentujemy ją rachunkami.

Jeśli przekroczymy limit bądź też chcemy od razu rozliczać VAT (aby np. odliczać podatek z faktur za zakupy wyposażenia pensjonatu), musimy się zarejestrować w urzędzie skarbowym. Stawka VAT na usługi zakwaterowania wynosi 8 proc. Oprócz wystawiania faktur trzeba też prowadzić rejestr sprzedaży i zakupów oraz składać deklaracje.

– Właściciel pensjonatu, który prowadzi też inną działalność, musi sumować obroty – dodaje Adam Bartosiewicz. – Jeśli jest już VAT-owcem z tytułu tej innej działalności, płaci podatek także od obrotów z agroturystyki, niezależnie od ich wysokości. Może tego uniknąć, jeśli wynajmem zajmie się np. jego małżonek, do którego też należy gospodarstwo.

Przypomnijmy też, że właściciele małych gospodarstw agroturystycznych mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT nieopodatkowane są dochody z wynajmu pokoi gościnnych (jeżeli jest ich maksymalnie pięć) w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku. Podobnie jest z dochodami za wyżywienie takich osób.

 

Czytaj też:

 

Zobacz więcej:

Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia podmiotowe z VAT