Ostatnio głośno było o  raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Izba wskazała na ryzyko istotnego uszczuplenia wpływów do budżetu z tytułu niepobierania akcyzy od importowanego koncentratu płynu do spryskiwaczy zawierającego alkohol etylowy. Abstrahując od zasadności tych zarzutów, zwróćmy uwagę, iż podobne dyskusje dotyczą w praktyce również środków do płukania ust, artykułów chemii gospodarczej, a nawet majonezu, jeżeli tylko zawierają  domieszkę alkoholu etylowego. Organy podatkowe nakazują co do zasady naliczać do nich akcyzę. Sytuacja ta powinna się  jednak radykalnie zmienić na korzyść podatników.

Ministerstwo, broniąc się przed zarzutami Najwyższej Izby Kontroli,  zastosowało zdroworozsądkową interpretację przepisów akcyzowych, w tym unijnych dyrektyw. Przede wszystkim, powołując się na Komisję Europejską, wskazało, że przepisy te nie mają na celu objęcia akcyzą towarów nieakcyzowych zawierających alkohol etylowy, które nie są przeznaczone do spożycia. Co więcej, Ministerstwo Finansów wskazało, iż niedopuszczalny jest podział towaru na część podlegającą akcyzie (alkohol etylowy) i część nieakcyzową (inne składniki). Dotychczas organy podatkowe twierdziły, że zwolnienie alkoholu etylowego, również tego zawartego w towarach nieakcyzowych nieprzeznaczonych do spożycia,  jest wyjątkiem i nie powinno być interpretowane rozszerzająco. Znane są też przypadki, kiedy podatnicy płacili akcyzę od alkoholowej części towaru nieakcyzowego (przykładem niech będzie  majonez z brandy).

Należy mieć nadzieję, że ta cudowna zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów spłynie również na urzędy i izby celne, które dbając o wpływy do budżetu państwa, starają się pobierać akcyzę od wszystkiego, co zawiera składniki akcyzowe. Nowa, korzystna interpretacja ministerstwa powinna stać się istotnym argumentem w dyskusji z naczelnikami urzędów celnych. Teraz Ministerstwo Finansów nie może już zmienić zdania, skoro tak jednoznacznie przedstawiło swoje stanowisko w dyskusji z Najwyższą Izbą Kontroli.

Autor jest doradcą podatkowym, współzałożycielem kancelarii Parulski i Wspólnicy

Zobacz serwis:

Podatki i księgi » Akcyza