- Producent tworzyw sztucznych z Poznania zakupił linię produkcyjną od niemieckiego dostawcy, który w Polsce nie prowadzi żadnej działalności. Dostawca zobowiązał się do  montażu tej maszyny w poznańskiej fabryce. Czy VAT od transakcji należy rozliczyć według zasad właściwych dla wewnątrzwspólnotowego nabycia (maszyna) i importu usługi (montaż maszyny)?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT miejscem opodatkowania dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – jest miejsce, w którym towary te są instalowane lub montowane.

Tym samym dostawa, o którą pyta czytelnik, będzie opodatkowana w Polsce jako kraju, w którym unijny dostawca zamontował maszynę. O specyficznym rozliczeniu tego zakupu przesądza dodatkowy element świadczenia w postaci montażu/instalacji towaru.

Dlatego trzeba mieć na uwadze, że za montaż nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Aby miejscem opodatkowania dostawy była Polska, montaż maszyny wykonany przez dostawcę musi wykraczać poza zakres tych „prostych czynności”.

Nabywca rozlicza podatek

Z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT wynika, że jeśli miejscem opodatkowania dostawy towaru jest Polska, a dostawy dokonuje podatnik, który nie posiada siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium naszego kraju, to podatek należny rozlicza polski nabywca.

Dla tego ostatniego zakup maszyny nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, a zakup usługi montażu nie jest importem usługi. Zakup maszyny wraz z jej montażem przez unijnego dostawcę jest dostawą krajową, dla której podatnikiem jest polski nabywca.

Do końca marca 2011 nabycie towarów w warunkach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT nie wymagało rozliczenia VAT przez nabywcę, jeśli podatek ten rozliczył w Polsce zagraniczny dostawca (z pewnymi wyjątkami).

Mogło to rodzić nieporozumienia co do tego, kto ma rozliczyć VAT należny od dostawy. Od 1 kwietnia 2011 wprowadzono więc zasadę, że od tego typu transakcji dostawca nie rozlicza podatku, co wynika z art. 17 ust. 2 ustawy o VAT. Obowiązek ten spoczywa na nabywcy.

Jak opodatkować...

Rozliczenie VAT od dostawy krajowej, dla której podatnikiem jest nabywca towarów, jest bardzo podobne do WNT, z tą zasadniczą różnicą, że nabywca dla tej transakcji:

- nie musi rejestrować się jako podatnik VAT UE (jest to transakcja krajowa),

- nie podaje NIP poprzedzonego kodem PL,

- nie ma obowiązku składania informacji podsumowujących.

Z kolei zagraniczny dostawca nie musi rejestrować się w Polsce jako podatnik VAT.

Polski nabywca powinien otrzymać od niego fakturę bez podatku, z której będzie wynikała informacja o obowiązku rozliczenia VAT przez nabywcę. W tym celu nabywca powinien wystawić fakturę wewnętrzną, w której za podstawę opodatkowania przyjmie cenę, jaką był zobowiązany zapłacić.

Od tak ustalonej podstawy obliczy należny VAT według stawki właściwej dla tej czynności. Jeżeli zakupiona linia produkcyjna służy działalności opodatkowanej, to podatek należny przekształci się w naliczony podlegający odliczeniu. Tym samym transakcja będzie dla nabywcy podatkowo neutralna.

...i ująć w deklaracji

Dostawę towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatnikiem jest ich nabywca, należy ująć w deklaracji VAT dwukrotnie, tj. jako

- czynność, która powoduje obowiązek naliczenia podatku należnego (w części C „Rozliczenie podatku należnego”, wiersz: „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca”, poz. 41 i 42 deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D),

- zakup uprawniający do odliczenia podatku naliczonego (w części D „Rozliczenie podatku naliczonego”, wiersz: „Nabycie towarów i usług pozostałych”, poz. 51 i 52 deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D; jeżeli zakupiony towar jest środkiem trwałym, zakup ten należy wykazać w poz. 49 i 50 deklaracji.

Czytaj również:

 

Zobacz serwisy:

VAT

»

Dostawy, od których podatek płaci nabywca

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Dostawa towarów z montażem

VAT

»

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów